Sağlık bakanı Mehmet Müezzinoğlu başta sigara olmakla birlikte tütün ürünleri ile yapılan mücadelede yeni uygulamaların neler olduğu hakkında bilgi verdi. Sağlık bakanı Müezzinoğlu konu ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

SON TARİH 1 OCAK 2015

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimat doğrultusunda sigara ve diğer tütün ürünleri ile mücadelede yeni bir döneme giriliyor. Başbakanın isteği doğrultusunda hazırlanan 2014-2018 Tütünle Mücadele Strateji Raporu tamamlanarak Başbakanlığa ulaştırıldı. Şu günlerde son çalışmaları yapılan rapora göre düzenlemelerin uygulanmasına 1 Ekim 2014’te başlanacak. Eğer kanun ve yasal düzenlemeler bu tarihe yetişmezse yasaklar en geç 1 Ocak 2015’te geçerli olmaya başlayacak.

SİGARA PAKETLERİ KARARIYOR

Kara paket uygulaması dünyada sadece 2012 yılında Avustralya’nın uygulamaya başladığı bir sistem olarak karşımıza çıkmakta. Türkiye ise bu konuda Asya ve Avrupa ülkeleri arasında ilk olacak. Sigara paketleri bundan sonra tek ve düz renk olacak ve paketlerin üzerindeki marka ve amblemlere yer verilmeyecek. Artık sigaraların isimleri değil numaralı kod simleri olacak. Böylelikle çocukların renkli sigara paketlerine özenmemeleri hedefleniyor. Bakan Müezzinoğlu aynı zamanda uygulamanın 1 Ekim’de başlayacağını ve dileyenin dava açabileceğini bildirdi.

PEK ÇOK AÇIK ALANDA SİGARA İÇİLMEYECEK

Yeni uygulamaya konulacak olan pakete göre hastane bahçesi, okul bahçesi, park, cafe, restoranların açık bölümlerinde sigara içilmeyecek. Nargile kafeler dâhil olmak üzere tüm yiyecek içecek hizmeti veren mekânların açık alanlarında, sigara içmek yasak olacak. Bu mekânların açık alanlarının sadece dörtte birinde sigara içilebilecek. Yasaklara uymayan kuruluşlara para cezası verilecek. Yasaklar zabıta değil polis tarafından denetlenecek.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
mamud 2 yıl önce

bjk

Misafir Avatar
mamud 2 yıl önce

la la la la

Misafir Avatar
kader 4 yıl önce

melek ye katılıyorum.

Misafir Avatar
melek @genclik 5 yıl önce

bok gibi ya ne aşkı

Misafir Avatar
sedef 5 yıl önce

ben çok aşk...............................den

Misafir Avatar
akif çekiç 5 yıl önce

çok güzel bir uygulama allah razı olsun erdogandan

Misafir Avatar
yusuf 5 yıl önce

herkez yazmış

Misafir Avatar
baran çap 5 yıl önce

şiiriniz nerde dedeliko