Eğitim:
'Dolu dolu çalıştılar, doya doya tatil hakları” Haberi

Yeni eğitim öğretim yılının ilk döneminin sona ermesiyle beraber ilk ve orta dereceli okullar yarıyıl tatiline girdi. İki hafta sürecek tatil boyunca öğrenciler, dönemin yorgunluğunu atmak için bol bol dinlenme ve eğlenme fırsatı bulacak. Tatil sürecinde anne ve babalara çok önemli görevler düştüğünü ve bu sürecin iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Anabilim Eğitim Kurumları Ataşehir Kampüsü İlkokul Müdürü Ayşe Peker, tatilin bir kültür olduğunu ve çocuklara bu kültürün aşılanması gerektiğini ifade etti. Tatil dönemlerinde çocukların dinlenme ve eğlenme haklarını saygı duyulması gerektiğini söyleyen Peker, “Çocuklar dolu dolu çalışıp yoğun emek harcayarak doya doya eğlenme ve tatil yapma hakkını kazandılar. Aileler, tatil sürecini çocukları ile birlikte verimli zaman geçirerek fırsata dönüştürmeli ve çocukların isteklerini dikkate alarak tatil programı yapmalı. Ancak bu program çok düzenli ve sistematik bir ders programına da dönmemeli. O zamana kadar yapmaya fırsat bulamadıkları farklı faaliyetleri tatilde yapabilirler” dedi.

Tatillerin en büyük risklerinden birinin, tatil bitiminde çocukların okula birinci dönemdeki istek ve öğrenme alışkanlıklarını kaybetmiş olarak dönmeleri olduğunu söyleyen Peker, “Anne ve babalar çocukları, abartıya kaçmadan günlük olarak akademik çalışmalar yapmaları konusunda yönlendirmeli. Akademik çalışmayı, ders çalışmak olarak tanımlamamak ve eğlence ana ruh halini kaybetmeden bunu yapmaya özen göstermek gerekir. Çocukların yaş grubuna ve kendi kişisel özelliklerine göre akademik çalışma dilimleri değişebilir. Bu çalışma kimi günler az olurken bazen de fazla olur. Önemli olan anne ve babaların, çocukları ile birlikte o gün yapacakları çalışmalar içerisindeki dengeyi birlikte netleştirip kararlaştırmaları” şeklinde konuştu.

Tatil dönemlerinde en çok tercih edilen serbest zaman aktivitelerinin başında televizyonun geldiğini belirten Peker, “Televizyon, aslında bir yanıyla çocuklar için eğlenme ve öğrenme imkânı sunarken diğer yandan da onların bağımlılıklarını pekiştirebilen ve beyinlerini atıl durumda tutan aygıtlar. Anne ve babalar çocukların, öğretim yılı içerisindekinden bir miktar daha esnek davranarak birkaç tane program izlemelerine izin verebilir. Ama günün büyük bir kısmını televizyona ayırma eğiliminde olan çocuklara da çok fazla izin verilmemelidir. Uzun süre televizyon izlenmesi halinde dikkat ve sosyalleşme ile ilgili problemler yaşanabilir” diye konuştu. Tatilin sonuna doğru ise çocuğun yavaş yavaş okulla ilgili sürece konsantre olması gerektiğini belirten Peker, tatil bitmeden ders dışı bir atmosferde okulu ziyaret etmenin işi kolaylaştırabileceğini ve ders çalışmasıyla ilgili süreçlerinin tatilin sonlarında daha düzenli hale gelmesi gerektiğini ifade etti.  

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
philips123 3 yıl önce

creo que tú ayudando con financiación rápida
fiable.je y tiene un capital que se utilizará para proporcionar préstamos
a corto y largo plazo, en especial de 5000 a 2.000.000 en cualquier
persona seria querer el préstamo. 1,5%
interesar a un año, de acuerdo con la suma prestada porque ser particularmente no quiero
violar la ley contra la usura. puede pagar más de 6 a 20 años
de acuerdo con la cantidad máxima del préstamo. le toca a usted para
cuotas mensuales. sólo le pido
escrita a mano iou certificada y también algunos
piezas suministradas
póngase en contacto con nosotros por correo electrónico solamente: philipsdespero@gmail.com

2017/1 merkezi KPSS yerleştirmelerine başvurular...
2017/1 KPSS tercihlerine başvurular 3 Temmuz saat 23:59'da sona erecek

Haberi Oku