Gündem:
ÖSYM KPSS Tercihleri Ne Zaman Yapılacak 2014 Kontenjanları - Damal Haber Merkezi

 İki yıllık bir çalışma sürecinin sonunda birçok aday memur olma hayali ile 17 Kasım'ı bekliyor. Çünkü bu tarihte KPSS tercihleri başlayacak. Ve de çaghaber.com olarak tahminimiz KPSS memur atama kontenjanları en geç 15 Kasım tarihine kadar açıklanmış olacak. Biz KPSS atama sürecinde yardımcı olmaya çalışacağız.

Önlisans (2 yıllık) ve lise mezunları ise geçtiğimiz haftasonu 27-28 Eylül'de KPSS'ye girdiler. Bu sınav sonuçlarının da bayram öncesinde açıklanmasını bekliyoruz. Bundan sonra sıra artık puanları kullanarak meslek sahibi olmak.

Merkezi yerleştirme nedir?

Devlet Personel Başkanlığı'nın ülke genelindeki tüm kamu kurumlarından personel talebi toplayarak oluşturduğu listedeki kontenjanlara ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmasıdır.

Yılda iki kez (Kasım-Haziran) yapılır. Merkezi yerleştirme ile kadrolu memur ile 399 KİT sözleşmeli personel alınır.

İlk merkezi alım ne zaman olacak?

ÖSYM ve DPB resmi sitelerinde de yer aldığı üzere ilk merkezi alım 17-26 Kasım 2014 tarihleri arasında olacak. Adaylar internet üzerinden 30 tercih yapacaklar.

Tercih sürecinde memurlar.net olarak sizlere daha detaylı ve hayat kurtarıcı bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Bu alımda kaç kontenjan olacak?

2014 Bütçe Kanunu ile bu yıl çok az memur kadrosu ayrıldığını belirtmiştik. Bunun yansıması Haziran alımlarında açıkça görülmüş oldu. Bunun yanında engelli memur alımının artırılması, terör mağdurlarının sınavsız kadrolu memurluğa alınması, 4/B'lilerin önceki yıl kadroya geçirilmesi gibi durumlar da kurumların kadro taleplerinin düşmesinde etkili oldu. Sonuç olarak Kasım'daki merkezi yerleştirmedeki kontenjan sayısının 5-6 bini geçmeyeceğini tahmin etmek hiç de zor gözükmüyor.

Bu merkezi alımda hangi kurumlar yer alacak?

Bu belli ve sabit bir bilgi değildir. her merkezi alımda farklı kurumlar, farklı sayılar ve farklı unvanlara yerleştirme yapılmaktadır. Bir yerleştirmede kontenjan isteyen kurum bir sonrakinde istemeyebilir. Ama genel olarak bakanlıkların merkez ve taşra teşkilatlarına, belediyelere, il özel idarelerine, üniversitelere, KİT'lere ve diğer kamu kurumlarına yerleştirme yapılmaktadır.

2014/2 Kasım KPSS Atama Kontenjanları Haberi İçin Tıklayınız

Merkezi yerleştirmedeki istihdam türleri

Adaylar için merkezi alımların favori olmasının iki sebebi var. birisi bu alımlarda torpil işlememesidir. İkincisi ise bu alımlarda sadece kadrolu memurluğa alım yapıldığının düşünülmesidir. Ancak merkezi yerleştirmelerde iki çeşit kontenjan vardır. bunlar kadrolu memurluk ve 300 KİT sözleşmeli personel pozisyonlarıdır.

Kadro sayılarının belirlenişi

Öncelikle kurumlar hangi unvanlarda ve kaç tane personel alacaklarını DPB'ye bildirirler. DPB bunların şartlara uygunluğunu inceler ve yerine göre ufak tefek değişiklikler de yapabilmektedir. Bu kontenjanlar birleştirilip tek liste haline getirildikten sonra ÖSYM'ye gönderilir. ÖSYM bunları yayımlayarak adaylardan tercih alır.

Kaç merkezi yerleştirme var?

KPSS puanları 2 yıl geçerlidir. bu süre içinde 4 tane merkezi yerleştirme olmaktadır. Bu alımlar Kasım ve Haziran aylarında yapılmaktadır. 2014 KPSS puanları ile 2014 Kasım, 2015 Haziran, 2015 Kasım ve 2016 Haziran aylarında olmak üzere toplam dört adet merkezi yerleştirme yapılacaktır.


KPSS Tercihleri Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.
Anahtar Kelimeler
KpssÖSYM
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Ela 5 yıl önce

önlisans çocuk gelişimi mezunuyum 64 aldım atanırmıyım acaba

Misafir Avatar
muhaMmed 5 yıl önce

ben hala liseden mezun olmadım tercih yapabilirmiyim acaba diploma mecbur mu

Misafir Avatar
Zeynep ece 5 yıl önce

bilgisayar donanım onlisans mezunuyum kpss puanı m 79.55 genel sıralama m 27496 alan sıralama m 22 atanma şansım varmi

Misafir Avatar
sena 5 yıl önce

mrhba arkadaslar ya ben saglik meslek
hemsirelik mezunuyum pyanim 82.5 ilk atamada atanirmiyim
bu alimda kac hemire alinir bilgisi olan var mi lutfen

Misafir Avatar
gülin 5 yıl önce

turist ehberlıgı mezunu olan bırısı kokartı olmasa bıle bu bolumden tercıh yapabılıyormu? kokart sartmı ? bılgısı olan varsa lutfen yardımcı olsun

Misafir Avatar
esra 5 yıl önce

arkadaşkar bende adalet bölümü mezunuyom gelirmi atama

Misafir Avatar
ismet @merve 5 yıl önce

kesin merve

Misafir Avatar
izzet yilmaz 5 yıl önce

iş sağlığı ve güvenliği mezunuyum. bu hükümet gereğini yerine getirmemektedir. bir çok ölümlü iş kazası oluyor ve bu hükümet sadece yönetmelik çıkarıyor ölümlü iş kazası olduktan sonra ise basın açıklaması yapıyor var mı bundan daha ötesi hükümetin artık özel sektöre de el atması gerekiyor alacaksa alsın bizim de işimiz gücümüz var ve boşta gezen birçok isg uzman arkadaşlarımız var bunların önü böylemi açılacak hükümetin de maddi ve manevi desteği isg uzmanlarına sağlaması gerekiyor bu arada bir düşüncemi de paylaşmak istiyorum hükümet isg uzmanlarına devlet bütçesinden %75 destek vermeli ve bu desteğin &25 ini ise özel sektör işvereni sağlamalıdır. bak bakıyım ondan sonra ortada ne iş kazası kalır ne de boşta o kadar çok isg uzmanı kalır. yazık günah geride kalan acılı ailelere yetimlere gariplere yeter artık!
ayrıca tercihler ve atamaların ne zaman olacağı hakkında kesin bilgi verirseniz çok memnun oluruz...

Tatile gitmediler okulu boyadılar
İzmir'de şehir merkezine yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki ilkokulun öğretmenleri, okullarını gelecek...

Haberi Oku