Gündem:
Telefonlarla dünyanın her yerine bağlı vaziyetteyiz

Balıkesir'de, merkez ilçe Altıeylül'de belediye tarafından yaptırılarak yerleştirilen güneş enerjili banklar sayesinde cep telefonları şarj edilebiliyor.

Altıeylül Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, belediye tarafından temin edilen 15 banktan ikisi, deneme amacıyla Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi'nin bahçesine yerleştirildi.

Banklardaki paneller aracılığıyla aynı anda 4 telefonun şarj edilebilmesine imkan sağlanıyor.

Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ve Fakülte Dekanı Prof. Dr. Fatih Satıl, okulun bahçesinde öğrencilerle bir araya geldi.

Kafaoğlu, neredeyse artık her bireyin bir cep telefonu olduğunu ve bazı noktalarda şarj sıkıntısı yaşandığını belirtti.

Bu sıkıntıyı gidermek için yerli bir firmaya güneş enerjisinden elektrik üreten 15 bank yaptırdıklarını aktaran Kafaoğlu, şunları kaydetti:

'Türkiye'de bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Yenilenebilir bir enerji olan güneş enerjisinden istifade ederek Ar-Ge birimimiz çalışma yaptı. Bu hizmette, güneş enerjisini kullanarak telefonların şarj ünitelerini doldurma hizmeti vermiş olduk. Telefonlarla dünyanın her yerine bağlı vaziyetteyiz. Tabii en büyük sorun, bu telefonlara şarj dayanmıyor. 

Üniversitemizin bahçesine de bu banklardan iki tane koyduk. Öğrenciler de hizmetten oldukça mutlu. Kullandığımız paneller tamamen yerli üretim. Ayrıca çevre dostu bir enerjiyle böyle bir imkanı sağlamanın mutluluk ve gururunu yaşıyoruz.'

Fakülte Dekanı Prof. Dr. Fatih Satıl ise bu hizmet için belediye yetkililerine teşekkür etti.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Tatile gitmediler okulu boyadılar
İzmir'de şehir merkezine yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki ilkokulun öğretmenleri, okullarını gelecek...

Haberi Oku