Doktor ve Hemşireye Zam Müjdesi - Aydıntepe Haber Merkezi

 Sağlık çalışanlarına zam. Sağlık Bakanlığı tarafından organize edilen ''Şifa veren ele vefa'' adlı etkinliğe katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu burada yaptığı açıklamalarda sağlık çalışanlarına yönelik önemli müjdeler verdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, sağlık çalışanlarının fazla mesai ücretlerine yüzde 50 ila yüzde 75 zam yapılacağını açıkladı. Ayrıca isteyen doktorlar 70 yaşına kadar çalışabilecek.

SAĞLIK PERSONELİNE BÜYÜK OLANAKLAR

Başbakan Davutoğlu, Ankara'da, sağlık Bakanlığı'nın "Şifa Veren Ele Vefa" adlı etkinliğinde konuştu. Davutoğlu fazla mesai ücretlerine zam, daha yüksek emekli maaşı ve erken emeklilik gibi bir dizi yeni imkan ve hak getirileceğini söyledi:
Sağlık çalışanların nöbet ücretine yüzde 50 zam

"Evvelki gece sağlık bakanımız ile konuştuk. Tıp bayramı münasebetiyle sağlık çalışanlarımızın nöbet ücretlerinde yüzde 50 zam yapıyoruz. Acil servislerde ve riskli noktalarda çalışanların mesai ücretlerine yüzde 75 zam yapıyoruz. Sabit döner sermayeden gelen gelirlerse isterseler daha fazla kesinti yapıp daha fazla emekli maaşı almaları sağlanacak. Hekim sayımızdaki açık var. Çalışmak isteyen hekimlere 70 yaşına kadar çalışma imkânı getireceğiz. Mali sorumluluk tazminatında 400 bin TL’lik limit 600 ila 800 bin TL’ye çıkarılacak. Ayda belli saat nöbet tutan hekimlerimize kademeli olarak emeklilikte fiili yıpranma hakkı verilecek."

"Sağlık çalışanlarını anlamalıyız"

"En güzel hastaneleri kurabiliriz ama insan faktörü olmadan ne araçlar, ne kanunlar işe yarar" diyen Davutoğlu, sağlıkta gelişimin doktorlara bağlı olduğunu söyledi. Başbakan, "Devletin saadeti insanın sıhhatine bağlıdır" dedi ve şöyle devam etti:

"Hastanedeki her ortamda, o telaşlı koşuşturma içinde, belki zihninde beş hastayı aynı anda taşıyarak, oradan oraya koşturan doktorların, hemşirelerin, hasta bakıcıların haletiruhiyesini anlamadan, yaşadığı küçük bir sorun dolayısıyla, onlara saldırma cüreti, küstahlığı gösteren kişilerin Merhamet yoksunu olduğuna inanıyorum."

"Kadına şiddet Alkol ve uyuşturucu bağımlılarından geliyor"

Davutoğlu sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önüne geçilmesi için çağrı yaparken, kadına yönelik şiddete de dikkat çekti. Başbakan, "Kadına şiddet özellikle alkol ve uyuşturucu bağımlısı kesimden geliyor. Buna da dikkat etmemiz lazım" dedi.

Başbakan iç güvenlik paketinde sağlık çalışanlarına yönelik şiddetle mücade bir düzenleme getirileceğini belirtip, "Hem şifa veren sağlık çalışanına saldırcaksın hem de arka kapıdan çıkacaksın. Bir hesap vereceksin. Vaka adli makamlara tevdi edilecek." diye konuştu.

Anahtar Kelimeler
Doktor Ve Hemşireye Zam
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
kısmen doğru 4 yıl önce

evet zam çok mükemmel eyvAllah ama fazla mesai yaptırmayın diye emir geliirse ve fazla mesai yazılmazsa isterseniz yüzde 1000 verin :)

2 ilde engelli ve hamile memura sıcak tatili
Ankara ve Osmaniye'de kamuda çalışan engelli ve hamile personelin aşırı sıcaklar nedeniyle yarın idari...

Haberi Oku