Hızlı Tren 25 Temmuz'da Görücüye Çıkıyor - Batmanın ilçeleri Haber Merkezi

Çeşitli nedenlerden ötürü Ankara İstanbul hızlı tren hattının açılışı dört defa ertelendi. Geçen yıl 29 ekim tarihinde açılacağı söylenen ancak dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından yapımının ileri bir tarihe ertelendiği açıklaması üzerine yeni bir tarih beklenen hızlı tren için sayılı saatler kaldı. Açılış yarın başbakan Erdoğan'ın katılacağı bir törenle yapılacak.

Bilindiği gibi hızlı tren başlangıç tarihi ilk olarak 29 Ekim 2013 olarak belirlenmiş ancak tren istasyonlarının inşaatı ve test sürüşleri devam ettiği için açılışının daha ileri bir tarihte yapılacağı duyurulan hızlı trenin ikinci açılış tarihi mayıs sonu olarak belirlenmişti. Ancak inşaatların ve test sürüşlerinin hala devam ettiği söylenince bu sefer haziran ayının ikinci haftasına randevu verilmişti bu sefer de hatta sabotaj meydana gelince açılış bir kez daha ertelendi.

Son olarak Temmuz ayının ilk haftası olarak belirlenen açılış tekrar ertelendi. Ancak kesin tarih geçtiğimiz hafta duyuruldu. Tren hattı 25 Temmuz tarihinde açılacak dendi. Açılışa başbakanın da katılacağı bir tören eşlik edecek. Açılış Ankara'da değil Eskişehir tren garında yapılacak. Tören 14:30'da başlayacak. Tren saat 18:30'da Pendik Garı'na gelecek. Burada bir kez daha açılış yapılacak ve bundan sonra seferler resmen başlayacak. Tren seferlerinin fiyatları başbakan tarafından açıklanacak. Ancak daha önce demiryolları yetkililerinin yaptığı duyurularda hatta esnek fiyat uygulamasına gidileceği ve bazı saatlerdeki seferlerde bilet fiyatlarının daha ucuz olacağı söylendi. Türkiye'de tüm trenlerde 65 yaş üstü yolculara, gazilere ve şehit ailelerine ücretsiz bilet veriliyor. Ayrıca öğrenciler, öğretmenler ve basın mensupları trenlerden %20 indirimli faydalanıyor. Tren biletlerinin ne kadar olacağı sorusu ise henüz yanıtını bulmuş değil. Ancak yapılan açıklamalara göre fiyatların uçaktan ucuz otobüsten pahalı olacağı söyleniyor. 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

2 ilde engelli ve hamile memura sıcak tatili
Ankara ve Osmaniye'de kamuda çalışan engelli ve hamile personelin aşırı sıcaklar nedeniyle yarın idari...

Haberi Oku