Sivil Savunma Günü Şiirleri Kısa Uzun

 Sivil savunma sistemli bir örgütlülük gerektirir. Kamu ve özel maddi zararlara karşı oluşturulan ekiplerin görevlerini en iyi şekilde yapması planlanır. İnsanlık tarihinin en büyük 2 savaşında cephede olduğu kadar cephe gerisinde de kayıpların olduğu biliniyor. Kurtuşuluş savaşımızın bütün cephelerinde de yine sivil kayıplar yaşanmıştır. Sivil savunma günü ile ilgili şiirler Savaş ve doğal afetlere karşı halkın can ve mal güvenliğini sağlamak gereklidir. İşte bu olguya Sivil Savunma adı verilir.

Yükümlüler: Her erkek Türk vatandaşı; 17-60 yaşları arasında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşayan Türk vatandaşı erkekler ve kadılar ise 20-50 yaşlarında ise yasa gereği Sivil Savunma Mükellefiyetindedir.

Yükümlülük Kapsamında Olmayanlar:

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nda veya Emniyet Kuvvetlerinde hizmet etmekte olanlar.
Bakanlar Kurulunun tasvibi ile esas görevlerinde zaruret görülen servis personeli.
– Sıhhi sebeplerden dolayı çalışamayacağı Sağlık Kurulunca tasdik edilen şahıslar.
– Bakıma muhtaç hastası, güçsüzü veya 14 ve daha aşağı yaşta çocuğu olan ve bu hususta belge ibraz eden kadınlar.
– Yasa dokunulmazlığı olan kişiler.

Görevlendirme:

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nca serbest bırakılan personelin listesi her yıl Ocak ayı başında Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’na gönderilmektedir. Sivil savunma günü şiirleri Sivil Savunma Bölge Müdürlükleri listede ‘ki personelin Bölge Müdürlük hudutlarına göre tanzimini yaptıktan sonra çağrı pusulalarını göndermek suretiyle personelin kayıtlarının yapılması ve kayıtların tamamlanmasını müteakip Sivil Savunma Halk Örgütü kadrolarında görevlendirilmeleri sağlanmaktadır.

Sivil Savunma Yükümlülüğünün Sona ermesi:
60 yaşını doldurduğu Ocak ayının birinci günü Sivil savunma Mükellefiyet süresini tamamlamış olur. Personele Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığında yapmış olduğu hizmetlerinden dolayı, görevli bulunduğu Sivil Savunma Bölge Müdürlüğü tarafından Hizmet Belgesi Ödül Töreni düzenlenerek Hizmet Belgesi takdim edilmek suretiyle Sivil Savunmadaki görevini tamamlamış olur.

DAHA FAZLA SİVİL SAVUNMA GÜNÜ ŞİİRLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

2 ilde engelli ve hamile memura sıcak tatili
Ankara ve Osmaniye'de kamuda çalışan engelli ve hamile personelin aşırı sıcaklar nedeniyle yarın idari...

Haberi Oku