Taşeron İşçilere Kadro Kimlere Verilecek Şartları - Demirözü Haber Merkezi

Hangi Taşerona kadro verilecek.

Hangi sözleşmelilerin kadroya alınacağına ilişkin listenin yeni Bakanlar Kurulu tarafından 6 ay içinde ilan edileceğini söyledi. Kamuda 750 bin civarında taşeron işçi olduğunu anımsatan Çelik, taşeron kadrolarını 'asıl işçi' ve 'yardımcı işçi' ayrımına göre yapılacağını da açıkladı.

Faruk Çelik'in açıklamalarının detayları şöyle:

"Kamu için olmaz denilen kadrolarda çalışanlar kesinlikle kadroya alınacak.
Bu konuyla ilgili yasal düzenlemeyi yaptık. 7 Haziran'daki karmaşa içerisinde yaptığımız birçok şey açıklanamadı. Bunların hepsi, birkaç cümlelik insanların zihnini bulandıran kavramlarla karışıp gittik. Yeni bakanlar kurulunda görev alacak arkadaşlar ilk 6 ay içerisinde neşter atacak diye düşünüyorum.

"SENDİKALAR DEVREYE GİRECEK"

750 bin civarında kamuda çalışan eleman var. Bunların tümünü toparlayacak bir yasa yaptık. Mesela TRT'de hizmet alımı olacaksa, Maliye Bakanlığından alınacak vizeyle, kim ne amaçla işe başlatılmışsa o amaçla hizmetini sunacak. Taşeronla ilgili, kamunun ihtiyacı varsa, olmazsa olmazlar kadroya alınacak. Mesela, hasta bakıcı bir kardeşimiz. Hastayı ameliyattan odasına kadar götürüp ilgileniyor.
Hizmet alımı var. Hizmet alımı yapılacak işler de netleşecek. Sendikalar, ilgili bakanlıklar çalışmayı yapacaklar. "Şuradaki elemanlar asıl işçidir kadroya, şurdakiler de yardımcı işçidir" denilecek, onlara da asıl işçinin elde ettiği hakları yardımcı işçilere de verilerek alımı yapılacak. Yeni bakanlar kurulunda görev alacak arkadaşlar ilk 6 ay içerisinde neşter atacak diye düşünüyorum.

"YASASI ÇIKTI BAKANLAR KURULU KARARI BEKLENİYOR"

Yasa çıkmıştı, bir bakanlar kurulu kararı yayımlanması gerekiyor. Sosyal tarafların görüşünü alacak bir atmosfer oluşmadı ki. Seçim sonrasına kaldı. 1 Kasım sonrasına kaldı. Bu iş şimdi çözülüyor. Taşeron diye ifade ettiğimiz kişilerin durumu 6 ay içerisinde netlik kazanıyor. Tarafların katılımıyla en sağlıklı şekilde netlik kazanacak. Emeğin istismarına son verilecek. Bütün kamu kurumlarını kapsıyor. Kim hizmet alımında kim asıl kadroda olacak netleşecek.

Bugünün sorunu değil bu. İş yeri sayımız arttı. İhtiyaçların hizmet alımı şekilde karşılanması arz etti. Mesela kamuda çalışıyor, yıl sonu geliyor, 15 gün işten çıkarılıyor. Neden? Kıdem tazminatı talep etmesin diye. Artık kıdem tazminatı da alacak. 7 Haziran karmaşası içerisinde bunlar anlatılamadı. Çözüleceğini herkes bilsin.

Taşeron İşçilere Kadro Şartları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
uuuu 3 yıl önce

Hastanede hasta danışma karşılama yonlendirme kadro alcakmi asıl ismidir

Misafir Avatar
enver 4 yıl önce

biz iş kur aracılı gı ile belediyede çalışıyoruz toplum yararına yani bizlerede kadro varmı ?

Misafir Avatar
rasim kara 4 yıl önce

Kamuda çalışan herkesin
Kadrosu verilsin öğrenim
Gözetilmeksizin
Birileri şuna verilsin buna
Verilsin diye ağzını sallıyor
Aradaki mütahitler çıksın
Herkes hakkı olan kadroyu Alsın

Misafir Avatar
Ali 4 yıl önce

Belediyede şöförüm kadro varmı

Misafir Avatar
Kader 4 yıl önce

Üniversiteliolanların ekmekyemeye ağzı varda onundışındakilerin yokmu?

Misafir Avatar
cüneyt 4 yıl önce

üniversite hastanesinde temizlik şirketi üzerinden teknik serviste görev yapmaktayım 3 yıldır sizce ne olurki normalde benim kadrolu halim teknisyen varsa bi cvp temizlik malzemelrinn nerde oldugunu bile bilmiyorum...

Misafir Avatar
murti 4 yıl önce

hak denen arkadaş.belediyelerde temizlik işine kadro gelmesin diyosun.ama belediye kanununu aç oku.belediyelerin görevleri arasında temizlik ve çöp toplama alenen yazıyor.buda demek oluyorki belediyelerdeki temizlikçiler asli işi yapıyor ve kadro alıcaklar.hastanedeki veya adliyede temizlik yapanlara kadro gelmez çünkü ne hastanenin nede adliyenin asıl işi temizlik değil.aradaki farkı lütfen anlayalım ve ona göre yorum yapalım.

Misafir Avatar
belediyede santral görevlisiyim 4 yıl önce

belediyede santral görevlisiyim bütün işler bizden geçiyor yardımcı elaman pozisyonunda çalışıyorum bize kadro gelirmi bizle aynı yerde çalısan taşeronların pozisyonları farklı sonuçta hepimiz aynı işi yapıyoruz .

2 ilde engelli ve hamile memura sıcak tatili
Ankara ve Osmaniye'de kamuda çalışan engelli ve hamile personelin aşırı sıcaklar nedeniyle yarın idari...

Haberi Oku