Kış Lastiği Zorunluluğu ne zaman başlıyor 2015 - 02 Nisan Cumartesi 2016 İspir Haber Merkezi

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 KASIM da başlıyor. Bu tarihten itibaren kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek. Kurala uymayan araçların işletmecilerine 1 Aralık itibarıyla 571 lira ceza uygulanacak. Söz konusu ceza, Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yüzde 5.58'lik yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2016 itibarıyla 602 liraya çıkacak. Şehirler arası yük ve yolcu taşımalarında kullanılan araçlar 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında zorunlu olarak kış lastiği kullanacak. Hava şartlarına bağlı olarak söz konusu süre 1 ay uzatılabilecek.

Kış lastiği, sürücü, yolcu ve araçların güvenliği açısından son derece önem arz ederken, karlı ve buzlu yollarda tutunmayı artırarak yakıt israfını önüne geçiyor.

Kış lastiği, sürücü, yolcu ve araçların güvenliği açısından son derece önem arz ederken, karlı ve buzlu yollarda tutunmayı artırarak yakıt israfını önüne geçiyor. Kış lastiği, sürücüye ek maliyet de getirmiyor.

Murat Tosun Akademi Genel Müdürü Mert Duran, konuya ilişkin merak edilenleri AA muhabirine anlattı.

Duran, 1 Aralık'ta başlayacak "kış lastiği takma uygulaması"nın şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için geçerli olduğunu belirterek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2012'de yürürlüğe giren ilgili yönetmeliğe göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyeceğini söyledi.

Kurala uymayan araçların işletmecilerine 519 lira ceza uygulanacağı bilgisini veren Duran, "Kar lastiği diye ayrı bir şey yoktur. Bazı uyanık lastikçiler Uzak Doğu'dan getirdikleri ucuz lastikleri kar lastiği adı altında satıyor. Kış lastiği diye bir kavram vardır" dedi.

Araç sürücülerinin 1 Aralık'tan önce kış lastiği takmak istemediğini, ancak kar yağışı olan bölgeler için takılmasının önem arz ettiğini anlatan Duran, kış lastiği takmak için illa 1 Aralık tarihini beklememek gerektiğini bildirdi.

Zorunluluk olmayınca vatandaşların kış lastiğine geçmekte imtina ettiğini belirten Duran, "Hem aracın hem trafiğin hem de canınızın güvenliği açısından kış lastiğinin kullanılması son derece önemlidir" dedi.

Duran, kış lastiğinin standart yaz lastiklerine oranla daha yumuşak bir malzemeden üretildiğini anlatarak, lastiğin bu sayede yola daha iyi tutunduğunu bildirdi.

Bütün dünyada yapılan testlerde kış lastiğinin fren esnasında diğer lastiklere oranla en az yüzde 25 daha iyi performans gösterdiğini kaydeden Duran, bu oranın yüzde 50'ye kadar çıkabildiğini söyledi.

Duran, aracın sadece çekiş lastiklerine kış lastiği takmanın yanlış olduğunu da kaydetti.

KIŞ LASTİĞİ ZORUNLULUĞU OLAN İLLER

İşte kış lastiği takılmaması durumunda ceza uygulanacak iller

AFYONKARAHİSAR

AĞRI

AMASYA

ANKARA

ARTVİN

BİLECİK

BİTLİS

BOLU

BURDUR

BURSA

ÇANKIRI

ÇORUM

DENİZLİ

EDİRNE

ELAZIĞ

ERZİNCAN

ERZURUM

ESKİŞEHİR

GÜMÜŞHANE

HAKKARİ

ISPARTA

İSTANBUL

KARS

KASTAMONU

KAYSERİ

KIRKLARELİ

KIRŞEHİR

KOCAELİ

KONYA

KÜTAHYA

MANİSA

MUŞ

NEVŞEHİR

NİĞDE

SAMSUN

SAKARYA

SİVAS

TEKİRDAĞ

TOKAT

TUNCELİ

UŞAK

VAN

YOZGAT

ZONGULDAK

AKSARAY

BAYBURT

KARAMAN

KIRIKKALE

BATMAN

ŞIRNAK

ARDAHAN

IĞDIR

KARABÜK

DÜZCE

"Kış lastiği takılmazsa yakıt tüketimi artar"

Kış lastiklerinin 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda daha etkili performans göstereceğini aktaran Duran, şöyle devam etti:

"Yaz lastiklerinde 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda sertleşme olduğu için yola tutunma zayıflıyor. Zayıflamayla aracın çekiş performansı, buna bağlı olarak fren performansı ve yakıt tüketimi artıyor. Günümüzde yakıt fiyatlarının arttığı düşünülürse tüketim açısından da kış lastiği avantaj sağlıyor. "

Duran, karlı ve buzlu zeminlerde yaz lastiği kullanmanın yakıt tüketimini de en az yüzde 25 civarlarında artırabileceğini bildirdi.

"Kış lastiği yerine takılacak zincir yola ve araca zarar verir"

İstanbul'dan Ankara'ya gitmek için yola çıkan ve kış lastiği takmayan bir vatandaşın yolda karla karşılaştığında zincir takması gerektiğini dile getiren Duran, zincirin hem yola hem de araç aksamına zarar verdiğini, ayrıca bu işlem sırasında belirli bir vaktin kaybolduğunu söyledi.

Duran, İstanbul-Ankara arasını 5 saatte gidecek bir otomobil sürücüsünün yolda zincir taktığı takdirde bu mesafeyi 7-8 saatte katedeceğini belirterek, buna bağlı olarak tüketimin de artacağını dile getirdi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
egemen 4 yıl önce

taktıran varmı hiç pahalı mı acaba

YGS Barajı Geçmek İçin Kaç Net Yapmak Gerekir...
YGS YGS Barajı Geçmek İçin Kaç Net Yapmak Gerekir 2016 YGS Puan Hesaplama-Karaçoban Haber Merkezi 02 Nisan...

Haberi Oku