Eğitim Haberleri Tümü

2014 KPSS Sorularına İtiraz Başvuruları Devam Ediyor - Yumurtalık Haber Merkezi

2014 KPSS genel kültür soruları hakkında sınava giren bir kişi bazı sorularla ilgili mahkemeye iptal başvurusunda bulundu.

Dilek Tozsöz isimli bir öğretmen adayı KPSS'nin genel kültür sorularından bazılarının hatalı olduğu gerekçesiyle Elazığ'da iptal başvurusu için mahkemeye gitti. Dilek Tozsöz 2006 yılında Fırat Üniversitesi Coğrafya bölümünden mezun oldu ve işsiz kaldı. Daha sonra evlenerek çocuk sahibi olan Tozsöz pes etmedi ve 8 yıl boyunca her sene KPSS'ye girdi. Ancak Tozsöz hiçbir sınav sonucundan sonra atanamadı ve yıllardır işsiz gezdi.

Bu yıl da KPSS'ye giren Tozsöz KPSS Genel kültür sorularının hatalı olduğu gerekçesiyle Ankara İdare Mahkemesi'ne gönderilmek üzere bir dava dilekçesi hazırladı. Genel kültür sorularıyla ilgili olarak ÖSYM'nin belirlediği kılavuza uymadığı ve bu nedenle suç işlediği için KPSS genel kültür bölümünün tamamen iptal edilmesi gerektiğini söyleyen Tozsöz 5 Haziran tarihinde yapılan genel kültür testinde daha önceden yayınlanan sınav kılavuzunda belirtilen ağırlıkta soru sorulmadığını belirtti. Tozsöz kılavuzda 20 soru Atatürk ilke ve inkılap tarihinde çıkar yazmasına rağmen sınavda bu bölümden daha az soru çıktığını, ÖSYM'nin böyle yaparak suç işlediğini söyledi. Dilek Tozsöz Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi'ne gönderilmek üzere bir dosya hazırladı ve Elazığ'da dosyayı nöbetçi mahkemeye teslim etti.  

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz