Eğitim Haberleri Tümü

Azmetti Sonunda Hayallerine Kavuştu - Yüreğir Haber Merkezi

Engelli olduğu için ilkokul ve liselerin kabul etmediği Mehtap Asutay liseyi başarıyla bitirdi, hukuk fakültesi kazandı ve mezun oldu. Haberin detaylarına aşağıda ulaşabilirsiniz.

Hikaye Mersin'in Anamur ilçesinde geçiyor. Bedensel engelli ve tekerlekli sandalyeye muhtaç olarak yaşayan Mehtap Asutay küçüklüğünden beri okul okul gezdi. İlkokul ve lisede okullar onu engelli, uyum sağlayamaz diye kabul etmedi. Ancak eğitim konusunda azminden hiçbir şey kaybetmeyen Asutay liseyi dbaşarıyla bitirdi, hukuk fakültesini kazandı ve mezun oldu. Şimdi 25 yaşında olan Mehtap Asutay Mersin'de bir hukuk bürosu açmak istiyor.

Mehtap Asutay %90 bedensel engelli olduğu için 1996 yılında Esentepe Şükrü Köymen İlkokulu'na kaydı yaptırılmadı. Müdür ve müdür yardımcısı Mehtap'ın okula uyum sağlayamayacağını söyleyerek kaydını yapmak istemedi. Ailenin çocuklarını devlet okuluna kaydettirme şansı kalmayınca Mehtap özel okula kaydoldu. İlkokul ve liseyi özel okullarda okuyan Mehtap Asutay tüm okulları dereceyle bitirdi. Ünivresite sınavına hazırlandı ve Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazandı. Burayı da başarıyla bitiren Mehtap Asutay 25 yaşında hukuk fakültesinden mezun oldu. Sağlık sorunları nedeniyle okulunu donduran Asutay iki yıl sonra eğitimine kaldığı yerden devam etti. 

Azminden dolayı Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ömer Korkut'tan teşekkür plaketi aldı. Hayatının zorluklarla geçtiğini anlatan Mehtap Asutay annesinin sürekli ona destek verdiğini ve her gün okula götürüp getirdiğini söyledi. Ailesinin ve kendisinin gayretiyle okulu başarıyla bitirdiğini söyleyen Asutay şimdi Mersin'de bir hukuk bürosu açarak avukatlık yapmak istiyor. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz