Eğitim Haberleri Tümü

Dersaneler Anayasa Mahkemesi'nin Kararını Bekliyor - Yumurtalık Haber Merkezi

ÖZDEBİR GÜVENDER gibi dersane birlikleri dersanelerin kapatılmasıyla ilgili düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı. Şimdi AYM'nin vereceği karar merakla bekleniyor.

Özel Dersaneler Birliği, Özel Okullar Birliği ve Güven Dersaneler Birliği dersanelerin kapatılması ve özel okullara dönüştürülmesi sürecinin hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle iç hukuk yollarını tüketmelerinin ardından şimdi de Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu. Dersane yöneticileri özellikle cemaat dersanelerinin sahipleri yaptıkları başvuruda dersanelerin özel okula dönüştürülmesinin hukukdışı olduğu, zorla kapatmanın Türk hukuk sistemine aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulundu. Şimdi Anayasa Mahkemesi'nin MEB'in uygulamaya başladığı dersanelerin özel okula dönüşümüyle ilgili vereceği karar merakla bekleniyor.

AYM'nin vereceği karar dersane yöneticileri için büyük önem taşımakta. Zira Anayasa Mahkemesi yasanın uygunluğunu onaylarsa dersanecilerin dersanelerini özel okula çevirme veya kapatmaktan başka seçenekleri ortadan kaldırılacak. Ancak olur da AYM dersanecileri haklı bulup yasanın iptaline karar verirse süreç tepetaklak olacak. Yasaya göre dersaneler 2015 yılının sonuna kadar özel okula dönüşmek veya kapanmak zorunda. Eğer AYM yasayı iptal ederse dersaneler için böyle bir zorunluluk ortadan kalkacak. Dersaneler dönüşüm sürecine maruz kalmadan eğitimlerine devam edecek, kayıt almayı sürdürecek. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz