Eğitim Haberleri Tümü

Devlet Okullarına Elektrik Daha Makul Fiyata Satılacak - Yumurtalık Haber Merkezi

Enerji Bakanı Taner Yıldız okullara elektrik satışının belirlenen iskonto üzerinden gerçekleştirileceğini açıkladı.

Milli Eğitim ve Enerji Bakanlıkları ortak çalışmasıyla birlikte devlet okullarına elektrik artık daha ucuza satılacak. Bazı devlet okullarının elektrik ve su faturalarından şikayet etmesi üzerine harekete geçen MEB, Enerji Bakanlığı, EPDK ve özel elektrik dağıtım firmalarıyla anlaşarak elektriği okullara daha ucuz fiyata satmaya başlayacak. 

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada Türkiye'de ilk ve ortaokullarda kullanılan elektrik bedelleri üzerinden yüzde altı indirim yapılarak elektriğin okullara daha ucuz bir fiyata satılması öngörülmüştür dendi. Okulların serbest enerji satın alma yönetmeliğine göre her okulun bulunduğu il valiliğine başvuru yapması gerekecek.

Ayrıca EPDK'nın üç ayda bir yayınladığı elektrik dağıtım güncel fiyatlarına göre okullarda kullanılmak üzere satılacak elektriğin satışı üzerinden her ay yüzde altı indirim sağlanacağı duyuldu. Bu da okullara ek gelir olarak dönecek ve devlet okulları daha avantajlı bir konuma yükselecek. Hatta şimdiden SEPAŞ (Sakarya Elektrik Dağıtım Şirketi) ile yapılan anlaşmada daha yüksek bir indirim oranı sunuldu. Anlaşmada okullara satılacak elektrikten aylık %11 indirim yapılacağı ve böylece ortalama bir devlet okulunun yıllık 5000 TL gibi bir tasarruf sağlayacağı duyuruldu. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz