Eğitim Haberleri Tümü

Nabi Avcı Yeni Eğitim Sistemini Anlattı - Yüreğir Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı yeni üniversite sınavıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Her ay üniversite sınavı yapacaklarını, öğrencilerin hangisinden yüksek alırsa o ayki sınav puanını seçerek tercih yapacağını söyledi. Haberin detayı yazımızda.

MEB Bakanı Nabi Avcı TOEFL dil sınavına benzer bir üniversite sınav sistemi üzerinde çalıştıklarını söyledi. Bakan Avcı düzenleme yürürlüğe girerse LYS yerine her ay bir üniversite sınavı yapılacağını ve öğrencilerin istediği kadar üniversite sınavına girerek bir yıl içinde aldıkları puanlar arasından hangisi daha yüksekse o puanlara göre tercih yapabileceklerini söyledi. 

Bununla birlikte Bakan Avcı geçtiğimiz günlerde televizyonlarda çıkan başbakan Nabi Avcı'ya TEOG sorularının açıklanmasıyla ilgili talimat verdi şeklinde beyanların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Bakan Avcı yaptığı açıklamada haberin yanlış anlaşıldığını, başbakanın herhangi bir talimat vermediğini söyledi. 

Bakan Nabi Avcı yeni üniversite sınav sistemiyle ilgili yaptığı açıklamada her ay yapılacak sınavın öğrencileri rahatlatacağını ancak soru hazırlayanları zor durumda bırakacağını söyledi. Her ay yapılacak sınavlar için her ay soru hazırlanacak ve soruların birbirini tekrar etmemesi lazım. Dolayısıyla bizi zor duruma sokacak bir sistem dedi.

Öğrencilere her ay bir sınava girme hakkı verileceğini ve hangi sınavdan yüksek alırsa öğrencinin o sınav puanını seçerek üniversite tercihi yapabileceğini söyleyen Nabi Avcı TEOG sınavında iptal edilen sorularla ilgili de konuştu. TEOG sınavına gelen geç yürütmeyi durdurma kararının kasıtlı yapıldığını söyleyen Nabi Avcı TEOG gibi milyonlarca öğrenci ve veliyi ilgilendiren bir sınav için oldukça geç karar veren mahkeme bir müdürün açtığı yürütmeyi durdurma itiraz davasını altı günde karara bağlamış. Yani mahkeme için bir müdür milyonlarca öğrenciden daha kıymetli. Mahkeme bu kararı bilerek geciktirdi ve bakanlığın itibarını zayıflatmaya çalıştı. Buna rağmen biz itiraz hakkımızı kullanmayarak sürecin daha fazla uzamasını ve öğrencilerin mağduriyetinin artmasını engelledik. Ayrıcıa iptal edilen sorularda da bakanlık uzmanlarının yaptığı çalışmalarda hiçbir hata bulunmadı dedi. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz