Ekonomi Haberleri Tümü

Emekliye Banka Promosyonu Veriliyor - Pursaklar Haber Merkezi

Çalışma Bakanlığı ile kamu-özel sektör bankaları arasında emekli maaşlarına banka promosyonu verilmesi konusunda görüşmeler devam ediyor. Anlaşma yapılması halinde bankalar emeklilere yılda 900 TL'ye kadar maaş promosyonu ödeyecek.

Yıllardır emeklilerin hayali olan ve her platformda dile getirilen emekli maaşlarına promosyon verilmesi konusunda görüşmeler devam ediyor. 2013 yılının Kasım ayında yapılan Çalışma Bakanlığı bankacılar görüşmesinden bir sonuç alınamamıştı. Görüşmeler bitmiş değil. Bakanlık bürokratları ve banka yöneticileri arasında görüşmeler devam ediyor. Görüşmelerin olumlu sonuçlanması ve bankaların maaş promosyonunu kabul etmesi halinde maaşı 1500 TL olan emekliler yılda 1000  TL'ye kadar maaş promosyonu alabilecek. Emekli maaşlarına verilecek bu yüksek promosyon miktarları emeklilerin ceplerini az da olsa rahatlatacak.

Bankalar yıllardır 10 milyon emeklinin maaşını kullanarak büyük kazançlar sağlıyordu. Sadece 2013 yılında bankalar emeklilerin 120 milyar TL değerindeki maaşını kullanarak yaklaşık 10 milyar TL gelir sağladı. Bankaların emekli maaşlarını kullanarak sağladığı bu ek gelirden emeklilerin de hakkı olduğu yıllardır dile getirilmesine rağmen bankalar emeklilere promosyon ödemesi konusunda sürekli ayak diretiyordu. Şu son durumda ise bankalarla hükümet arasındaki görüşmelerde son viraja girildi. Bankalar promosyon vermeyi kabul ederse emekliler maaşlarına göre yıllık 400-1000 TL arasında ek promosyon ödemesi alacak. En yüksek promosyon ödemesi 1000 TL olacak. Bankaların maaşlara aylık olarak pay edeceği ödemeler sayesinde fazla zarara girmeden ödemeleri yapması bekleniyor. Özellikle özel sektör bankaları emekli maaşlarını kendi bankalarına çekebilmek için çeşitli kampanyalarla emeklileri cezbetmeye çalışıyor. Promosyonun kabul edilmesiyle birlikte bankalar arasındaki emekli maaşı rekabetinin de artacağı ve emeklilerin hesaplanan rakamdan daha fazla promosyon yapabileceği de düşünülüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ten konuyla ilgili net bir açıklama bekleniyor.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz