Ekonomi Haberleri Tümü

IMF ABD Büyüme Rakamlarında Hedefi Düşürdü - Pursaklar Haber Merkezi

Uluslararası Para Fonu IMF ABD için tahmin ettiği yıllık büyüme oranını %2'den 1,7'ye düşürdü. Beklenmedik revizyon piyasaları da etkiledi.

IMF ABD için büyüme tahminlerinin yer aldığı bir raporu yayınladı. Rapora göre ABD önümüzdeki yıl son on yılın en yüksek büyüme rakamına ulaşacak. Bu yılın ikinci yarısında ise %2,9 büyüyecek. Önümüzdeki iki yıl boyunca bu büyüme oranı yakalanmaya devam edilecek. 

Ancak kısa vadede beklenen büyüme oranında revizyon yapıldı. IMF yılbaşında ABD için belirlediği %2 büyüme rakamını 1,7'ye çekti. Yapılan düzenlemede ABD'nin işgücü, enerji kaynaklarını kullanmada verimlilik gibi kriterlerinde yaşanan kısa dönemlik düşüşler ve dünya genelinde yaşanan sorunların etkili olduğu belirtildi.

ABD'nin önümüzdeki yıllarda işgücüne ağırlık vereceği ve dış göçler yoluyla bu ihtiyacın karşılanacağı belirtiliyor. Ancak istikrarlı büyümenin sağlanabilmesi için uzun vadeli yatırımların yapılması gerekiyor. Mesela eğitim, sağlık, sosyal sigorta yatırımlarının arttırılmasıyla halkın refah ve mutluluk düzeyi arttırılacağı için bu durum ekonomik büyümeye de olumlu katkı sağlayacaktır.

Ayrıca ABD'nin kamu borçlarının düşürülmeye yönelik politikası da olumlu sonuç vermeye devam ediyor. Refah seviyesinin yükseltilmesi için yapılan çalışmalar başarıya ulaşıyor. Amerikan Merkez Bankası FED'in para politikalarının piyasa dengesini sağlamada başarılı olduğu da belirtilen gelişmeler arasında. Yani önümüzdeki iki yıl içinde ABD'nin ekonomik krizin olumsuz etkilerini bertaraf edeceği tahmin ediliyor. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz