Ekonomi Haberleri Tümü

Türkiye İran'a Ticari Ambargo Uygulamıyor - Pursaklar Haber Merkezi

Türkiye ve İran arasında imzalanan ortak gümrük komitesi anlaşması yürürlüğe girdikten sonra iki ülke arasındaki ticaret iki katına çıkacak. BM ve ABD'nin isteklerini reddeden Türkiye İran'a ambargo uygulamıyor.

İki ülkenin Gümrük Bakanlıkları arasında yapılan uluslararası sözleşme ile birlikte iki ülke arasında gümrük faaliyetleri konusunda ortak bir komisyon kurulacak ve bu sayede iki ülke arasında ticaret iki katına çıkacak. Ayrıca Gürbulak Sınır Kapısı'ndaki peron sayısı iki katına çıkarılacak. Sınırda İran ve Türkiye taraflarına girişteki uzun süreli bekleyişlerin sonuna gelinecek. Türkiye ve İran arasında ticaret yapan tır şöförleri bu sayede rahat bir nefes alacak. İmzalanan anlaşma ramazan bayramından sonra uygulamaya konulacak. Türkiye bu kapsamda İran'la arasındaki sınır kapısı olan Gürbulak'ta peron sayısını iki katına çıkaracak. Ticari geçişlerin kapasitesi arttırılacak, süresi kısaltılacak. Bu sayede iki ülke arasındaki ticaret hacmi gittikçe artacak.

Ayrıca iki ülke arasında yeni bir sınır kapısı daha açılacak. Esendere-Sero gümrük kapısı sayesinde ticari faaliyetler daha da kolaylaşacak. İki ülke arasında kurulan ortak gümrük komisyonu sayesinde sınır kapılarının denetimi kolaylaşacak. Ayrıca Türkiye'nin IŞİD saldırılarından dolayı bir anda kesilen Irak'la olan ticareti İran üzerinden dolaylı olarak güvenli bir şekilde sürdürülecek. Böylece Türk şirketlerinin Irak'la olan ticaretinde uğradıkları zararın önüne geçilecek. İki ülke arasında yapılan anlaşma sayesinde iki ülke tüccarlarının ticaretleri rahatlıkla devam edecek, iki ülke arasındaki gümrük ve sınır problemi çözülmüş olacak. Bu anlaşma gösteriyor ki Türkiye Birleşmiş Milletler nezdinde İran'a uygulanan ticari ambargoya artık katılmayacak. ABD ve BM'nin baskılarına rağmen imzalanan anlaşmayla birlikte iki ülke de büyük bir ticari kazanım sağlıyor. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz