Ekonomi Haberleri Tümü

Yüksek Hızlı Trenler Ekonomiyi Canlandırıyor - Pursaklar Haber Merkezi

Açılan yüksek hızlı tren hatları sayesinde Türkiye'de büyükşehirler birbirine bağlanıyor. Bu da hem turizmin hem ekonominin canlanmasını sağlıyor.

Açılacak Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren hattıyla birlikte işletmede bulunan Yüksek Hızlı tren hat uzunluğu 1420 kilometreye ulaştı. Hükümetin 2023 hızlı tren hedefi ise Türkiye'nin tüm büyükşehirlerini ve önemli turizm, sanayi merkezlerini birbirine bağlamak. Bu amaçla 10 yıl içinde hızlı tren hat uzunluğu 11 bin kilometreye çıkarılacak.

Türkiye ilk kez yüksek hızlı trenle 2009 yılında tanıştı. Ankara-Eskişehir arasında hizmete açılan Yüksek Hızlı Tren hattı bir yıl içinde milyonlarca yolcu taşıdı ve büyük bir başarı gösterdi. 2011 yılında ise Dünya'nın en çabuk inşa edilen yüksek hızlı tren hattı olan Ankara-Konya hattı açıldı. Hat iki yıl içinde inşa edilerek bir rekor kırıldı. Bu hattın açılmasından kısa süre sonra yapılan bir bağlantı yolu ile 2012 yılının başında Konya Eskişehir hattı da hizmete girdi. Şimdi ise 70 yıllık bir rüya gerçek olacak ve Türkiye'nin ekonomik başkentiyle siyasi başkenti birbirine bağlanıyor. Yaklaşık 500 kilometre uzunluğundaki Ankara-İstanbul hızlı tren hattı 25 Temmuz tarihinde hizmete açılıyor. Hattın açılmasıyla birlikte demiryolları ulaşımındaki %10'luk taşıma payı %75'e çıkıyor. Hatta esnek bilet tarifesi uygulanıyor ve tren ulaşımı 10 saatten 3,5 saate indiriliyor. Yeni hızlı tren setlerinin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte hatta ulaşım süresi önümüzdeki yıl 3 saate inecek.

Hızlı trenin ülke ekonomisine getirdiği hareketlilik de oldukça büyük oldu. Hızlı tren hatlarının kullanılmaya başlanmasıyla birlikte büyükşehirler ve turizm şehirleri arasında günübirlik turlar mümkün hale gelince iç turizm patladı. İnsanlar iç turizmde harcamalarını arttırdıkları için GSMH oranlarında da büyük bir artış kaydedildi. Ayrıca TCDD'nin de yıllık gelirlerinde büyük bir artış yaşandı. Demiryollarında hizmet kalitesinin arttırılması, yeni hızlı tren hatlarının yürürlüğe girmesi, büyükşehirlerin birbirine trenle bağlanması insanların ulaşım konusunda trenleri tercih etmesine olanak sağlıyor. Kısa sürede yapılan seyahatler sayesinde ekonomik faaliyetler artıyor, ulaşım süresi kısalınca insanlar daha fazla seyahat etmek istiyor. 2023 yılına kada Konya-Karaman, Ankara-Bursa, Ankara-İzmir, Ankara-Bilecik, Ankara-Yozgat, Edirne-İstanbul hızlı tren hatlarının açılmasıyla birlikte Türkiye'de 11 bin kilometre yüksek hızlı tren, 7 bin kilometre konvansiyonel hat inşa edilecek ve on yıl içinde demiryollarının uzunluğu iki katına çıkacak. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz