Gündem Haberleri Tümü

Memurlar Sendikalara İlgisiz Kaldı - Gazipaşa Haber Merkezi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yayınladığı memur istatistiğine göre Türkiye'de 680 binden fazla memur hiçbir sendikaya üye değil.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın memurların hangi sendikalara üye olduğu üzerine yaptığı araştırmadan ilginç bir sonuç ortaya çıktı. Bakanlığın yaptığı çalışma sonucunda 680 binden fazla memurun hiçbir sendikaya üye olmadığı ortaya çıktı. Bunun üzerine harekete geçen memur sendikaları hiçbir sendikaya üye olmayan memurları kendi sendikalarına üye yapma yarışına girdi.

Yapılan genel istatistiğe göre Türkiye'de 3 milyona yakın devlet memuru çalışıyor. Bu memurların %70'i sendikalı. Ancak büyük bir memur kitlesi ise hiçbir sendikaya üye olmadan çalışıyor. İşte bunun zararını fark eden memur sendikaları meslektaşlarını sendikalara kaydettirmek için yarışıyor. Yarım milyonu geçkin sendikasız memur olduğu için sendikalar harekete geçiyor. Sendikaların genel kanaati ise amirlerinden baskı gören memurların korkarak hiçbir sendikaya üye olmamasından kaynaklanıyor. 

Oysa ki her devlet memurunun kendi sendikal tercihini ortaya koyarak çalışması gerekiyor. Kamu Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk yaptığı açıklamada sendikaların gücünü memurdan aldığını, ne kadar çok memurun sendikalara üye olursa sendikanın toplu sözleşme ve hak arama gücünün o kadar artacağını söyledi. Sendikalara üye olmayanlara tavsiyelerde bulunan Koncuk sendikaların eksiklerinin farkındayız ancak arkadaşların her şeye rağmen bir sendikaya üye olarak sendikalaşmadaki gücü arttırmalarının önemine vurgu yaptı. Sendikalaşma memurların sosyal kayıplarını önleyecektir dedi. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz