Kamu Haberleri Tümü

Başbakan Erdoğan Telefon Dinlemelerine Açıklık Getirdi - Batmanın ilçeleri Haber Merkezi

Başbakan Erdoğan TİB'in kapatılması ve telefon dinlemelerinin MİT tarafından yürütülmesi üzerine oluşan soru işaretlerini giderecek açıklamalarda bulundu.

Başbakan Erdoğan telefon dinlemeleri için İngiltere modelinin geliştirildiğini söyledi. Erdoğan TİB'in kapatılarak TİB'in telefon dinleme hakkının MİT'e devredileceğini söylemesi üzerine kamuoyunda soru işaretleri oluşmuştu. Erdoğan bu soruların giderilmesi amacıyla telefon dinlemeleri hakkında yeni bir açıklama yaptı.

Telefon dinlemeleri hakkında başka ülkelerin uygulamalarının incelendiği ve Türkiye'ye en uygun dinleme modelinin İngiliz modeli olduğunu söyleyen Erdoğan İngiliz istihbarat kurumu MI6 bünyesinde yapılıyor. Aynı şekilde biz de teknik takip ve dinleme işlemlerini istihbarat örgütümüz MİT'in çatısı altında topluyoruz dedi. Yasa görüşmeleri devam ediyor. Eğer TİB kapatılırsa MİT'in içinde Elektronik ve Teknik İstihbarat Başkanlığı kurulacak ve telefon dinlemeleri bu başkanlık bünyesinde yürütülecek. Ayrıca bu dinlemelerin yasalara uygunluğunun denetlenmesi amacıyla bir hukuk birimi kurulacak. Aynı sistem İngiltere'de de bu şekilde işletiliyor ve yıllardır başarıyla yürütülüyor.  

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz