Kamu Haberleri Tümü

Binalardaki Şantiye Denetimine Tabi Tutulacak - Beşiri Haber Merkezi

Binalarda ısı yalıtımı ve mantolama işlemleri için yangına dayanıklı olmayan malzemeler kullanıldığı ortaya çıkınca bu işlemlere de şantiye denetimi getirildi.

Son yıllarda binalarda artan mantolama ve ısı yalıtımı işlemleri pek çok kişiyi sevindirse de korkutuyor. Çünkü bu işlemler sırasında yangına dayanıksız malzemelerin kullanılması binalarda acil durum güvenliğini sıfıra indirdi. Çevre Bakanlığı'na gelen yoğun şikayetler sonucu bakanlık harekete geçti ve bu riski ortadan kaldırmak amacıyla denetimleri genişletti. Artık bakanlık tıpkı şantiye denetler gibi ısı yalıtımı ve mantolama yapılan binaları denetlemeye başladı. Binalarda kullanılan malzemenin standardını da denetleyen bakanlık yetkilileri yangına dayanıksız malzemelerin kullanılmasına kesinlikle izin verilmiyor.

Bakanlıktan tüm belediyelere gönderilen genelgede belediyelerin denetim firmalarına yetki vererek denetim firmalarının yapacağı ısı yalıtım denetlemelerinde kullanılan malzemelerde kesinlikle yangına dayanıksız malzemelere izin verilmemesi gerektiği vurgulandı. Artık denetim firmaları mantolama ve ısı yalıtımı işlemlerinde yangına dayanıklılık testi yapacak ve buna göre binaya gerekli izin ve ruhsatları verecek. Ayrıca yalıtım firmalarının gerekli tüm testleri yaptırdığının belgelenmesi istenecek ve gerekirse testler yenilenecek. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz