Kamu Haberleri Tümü

TOKİ Kentsel Dönüşüme Doping Uygulayacak - Beşiri Haber Merkezi

Toki Başkanı Ergün Turan yaptığı açıklamada 6306 sayılı kentsel dönüşüm yasasının yürürlüğe girmesiyle en fazla kentsel dönüşüme katkı sağlayan kurumun Toki olduğunu vurguladı.

Kentsel Dönüşüm Yasası'nın yürürlüğe girmesiyle birilkte Türkiye genelinde büyük bir dönüşüm başladı. Pek çok eski bina yıkılarak yerlerine yeni binalar yapıldı. Bina güçlendirme çalışmalarıyla birlikte insanlar devletten kira yardımı alarak fazla zorlanmadan yaşamlarını sürdürmeye devam etti. Binaların yenilenmesinde ise en fazla katkıyı sağlayan firma elbette ki TOKİ oldu.

2 yıldır devam eden kentsel dönüşüm sürecinde özel sektör firmaları dönüşüm teşviklerine rağmen olaya ilgisiz kaldı. Bunun üzerine dönüşümü büyük ölçüde TOKİ destekledi. Kentsel dönüşüm sürecinde yapılan binaların %60'dan fazlası TOKİ eliyle tamamlandı. Özel sektörün kentsel dönüşüme ilgisi beklenenden düşük çıktı. Türkiye'de 283 bin gecekondu ve kaçak yapı kentsel dönüşüm kapsamında yıkıldı. Yerlerine 226 binden fazla konut inşa edildi. TOKİ özel sektörün yeni bütün projelerine sıcak bakıyor. 58 şehir 127 belediyede çalışmalarına devam eden TOKİ zamanla inşaatına devam ettiği tüm konutları bitirerek hak sahiplerine teslim edecek. 

Kentsel dönüşümde kamu menfaati yanında hak sahiplerini de mağdur etmeden çalıştıklarını söyleyen TOKİ başkanı Ergün Turan halkı ikna etmenin ve projeye onay vermelerinin oldukça zor olduğunu ancak insanların yeni binalarını gördükçe mutlu olduğunu söyledi. Türkiye'de 6,7 milyon konutun yenilenmesi gerekiyor. Yani kentsel dönüşüm kapsamına bu kadar fazla konut giriyor. Bu konutların yerine dikilecek yeni binaların maddi değeri ise 887 milyar TL. Ortalama bir konut 7 milyon TL'ye yenileniyor. Kentsel dönüşüm 20 yıllık süreye yayılacak ve bu süre içinde belirlenen tüm konutlarda yenileme çalışmaları yapılacak. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz