Kamu Haberleri Tümü

Torba Yasada 4C'liler Unutulmadı - Batmanın ilçeleri Haber Merkezi

Memur Sen'in 4C kadrosundaki çalışanlar için iş garantisi isteği mecliste ses buldu. Ak Parti milletvekilleri torba yasaya 4c düzenlemesinin eklenmesini onayladı.

Meclis plan ve bütçe komisyonunda bir aydır çalışılan ve onlarca kanunda değişikliğe gidilen milyonlarca vatandaşın etkileneceği torba yasa görüşmelerinde özlük hakları konusunda yıllardır sıkıntı yaşayan 4C personeli de unutulmadı. Memur Sen'in geçtiğimiz günlerde komisyondaki vekillere ilettiği 4C'lilere kadro verilmesi veya 4C'lilere yılın en azından 11 ayı iş garantisi verilmesi konusunda mutabakata varıldı. Vekiller konuyla ilgili torba yasaya 4C maddesinin eklenmesini kabul etti.

Çalışma Bakanlığı'nın da olur vermesiyle yasa teklifine giren düzenlemede 4C personelinin özlük hakları belirlenecek. 4C kategorisindeki devlet personeline iş garantisi verilecek. Bu personel 11 ay boyunca çalışarak maaş alabilecek. Ayrıca işten atılma ve sözleşme yenilememe korkusuyla da karşılaşması önlenecek. Önergenin takipçisi olacağını belirten Memur Sen yetkilileri ayrıca yapılacak önergenin Anayasa'nın belirlediği eşitlikçi ve çalışan haklarını düzenleyen önemli bir gelişme olarak kabul edileceğini belirtti. Önümüzdeki süreçte belki 4C personelinin kadroya alınarak büyük mağduriyetlerin önüne geçilebileceğini belirten sendika yetkilileri 4C personelinin mahrumiyetlerinin bir gün mutlaka biteceğini söyledi. Torba kanunun Ağustos ayında yasalaşması bekleniyor. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz