Kamu Haberleri Tümü

Torba Yasada Belediye Kanununda Değişiklik Yapılıyor - Batmanın ilçeleri Haber Merkezi

Belediye kanununda yapılan torba yasa değişikliğiyle birlikte belediye personelleri 120 gün içinde belirlenen yerlere atanabilecek. Karar belediye çalışanları tarafından hoşnutsuzlukla karşılandı.

Belediye kanununda yapılan değişiklikte Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in parmağı olduğu konuşuluyor. Başkan Gökçek'in yıllardır bu yasanın ilgili maddelerinde değişiklik yapılması üzerinde iktidar partisi milletvekilleri ve grup başkanvekillerine sık sık mektup yolladığı öne sürülüyor. Yapılacak yeni değişiklikle birlikte belediyeler 120 gün içinde personelini istedikleri yerlere atayabilecek. Ayrıca personellere yeni işyerinde görev verme zorunluluğu da ortadan kaldırılacak. Personeller belirlenen her departmanda çalışmak zorunda kalacak. Görev yerleri kolaylıkla değişebilecek. 

Bu yasa belediye şirketlerini kapsayacak şekilde genişletilecek. Taşeronlaşmanın ortadan kaldırılacağını düşünen belediye başkanları bu yasayla birlikte personelin yer değiştirme işlemlerini daha kolay yürütmek ve bu alanda kendilerine daha geniş bir alan yaratmak istiyor. Belediyeler herhangi bir gün sınırlamasına maruz kalmaksızın bu yasadan faydalanmak istiyordu ancak yasanın kötü yönde kullanılacağından endişe eden bazı siyasetçiler 120 gün gibi bir sınırlama koyarak düzenlemeden belediye başkanlarının sınırlı bir şekilde faydalanmasını istedi. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz