Kamu Haberleri Tümü

Tüm Zamanların En Büyük Açık Gösteri Müzesi Açılıyor - Beşiri Haber Merkezi

Kültür ve Turizm Bakanlığı müsteşar yardımcısı Nihat Gül yaptığı açıklamada Çanakkale Savaşı tarihinin anlatıldığı Gelibolu yarımadasının doğal alan olarak korunup bir açık hava müzesine çevrileceğini söyledi.

2015 yılında Çanakkale Savaşları'nın 100. yıldönümü vesilesiyle yapılacak törenlerde Çanakkale ve Gelibolu yarımadalarındaki şehitliklerde ve tarihi alanlarda önemli çalışmalar yapılıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı bürokratlarının yaptığı açıklamalara göre Çanakkale bir yıl içinde bir açık gösteri müzesi haline dönüşecek. Yapılacak çalışmalarla birlikte Dünya'nın en büyük açık hava müzesi haline gelecek olan Çanakkale'de Çanakkale Zaferi'nin 100. yıldönümü coşkuyla kutlanacak.

Çanakkale cephesinde yapılan düzenlemeler hakkında da bilgi veren Nihat Gül Çanakkale Anzak çıkarması sırasında yabancı askerlerin inşa ettiği sahra hastaneleri, raylı sistem hatları, çadırlar ve daha tüm tarihi detay gün yüzüne çıkarılacak. Ziyaretçiler bu mekana geldikleri zaman Çanakkale ruhunu iliklerine kadar hissedecek. Açılacak müzelerde depolarda bulunan ve restore edilen tüm askeri eşyalar sergilenecek. Özellikle askerlerin eşlerine, çocuklarına ve annelerine yazdıkları mektuplar ziyaretçileri oldukça duygulandıracak. Görsel ve işitsel tüm malzemeler kullanılarak oluşturulacak müzelerde savaşla ilgili tüm ayrıntılar birçok dilde ziyaretçilere aktarılacak. Kısacası insanın savaşın tüm duygusunu ve coşkusunu benliğinde yaşayacağı Dünya'nın en büyük açık hava müzesi inşa edilecek. 

Açık hava müzesi çalışmaları yapılırken mekanın tüm özgün mimari ve doğal yapıları korunacak, çevreye zarar verilmeyecek, sit alanı kurallarına sonuna kadar uyulacak. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz