Özel Haber Haberleri Tümü

Ankara İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı Coşkulu Bir Törenle Açılıyor

Yıllardır özlemle beklenen Ankara İstanbul yüksek hızlı tren hattı başbakan Erdoğan'ın katıldığı bir törenle hizmete açılmak üzere.

Başbakan Erdoğan'ın katıldığı görkemli bir törenle hizmete açılan yüksek hızlı tren hattı 70 yıllık bir özlemi sona erdiriyor. Yıllardır açılışı dört gözle beklenen yüksek hızlı tren hattı sonunda devreye giriyor. Artık trenle Ankara İstanbul arasındaki 530 kilometrelik mesafe 3,5 saate indi. Başbakan Erdoğan'ın bayrama ve açılışa özel bir fiyat açıklaması bekleniyor.

Hali hazırda Ankara Eskişehir hızlı tren hattı 2009 yılından beri faaliyetteydi. Eskişehir İstanbul arasında beş yıldır devam eden inşaatın sonuna gelindi. Artık Türkiye'nin iki büyük şehri yüksek hızlı tren bağlantısıyla birlikte bağlanmış oldu. Başbakan Bilecik ve Eskişehir'de yaptığı konuşmalarda hızlı trenlerle ilgili müjdeli bir haber daha verdi. 2023 yılına kadar Türkiye'nin pek çok şehri yüksek hızlı trenle tanışmış olacak. Ayrıca TCDD artık hızlı tren setlerini yurtdışından almayacak, kendi hızlı trenimizi kendimiz üreteceğiz. Yüzde yüz yerli sermaye ve yerli emekle üretilecek hızlı tren setleri 2017 yılından itibaren kullanıma açılacak.

Hatlarda yapılacak iyileştirme çalışmaları ve yeni tren setlerinin seferlere başlamasıyla birlikte hızlı tren hatlarındaki en yüksek hız kapasitesi 250 kilometreden 300 kilometreye çıkacak. Yıllardır unutulan demiryolları hatları artık eski günlerine yeniden dönüyor. Halk hızlı trenlerin açılmasıyla birlikte artık otobüslere ve karayolu ulaşımına değil demiryolu ulaşımına ağırlık vermiş durumda. Her ne kadar hızlı tren bilet fiyatlarının otobüs fiyatlarından pahalı olacağı tahmin edilse bile daha konforlu ve daha hızlı olmasından dolayı yüksek hızlı trene talebin otobüslere oranla daha fazla olacağı tahmin ediliyor.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz