Özel Haber Haberleri Tümü

Artvin Yusufeli Barajı İnşaatı Devam Ediyor

Türkiye'nin dev yapıları hızla yükseliyor. Üçüncü köprü, üçüncü havaalanı gibi projelerin yanı sıra Doğu ve Karadeniz'e yatırımlar da hızla artıyor. Bu yatırımlardan biri de Yusufeli Barajı

Türkiye'nin en büyük, Dünya'nın üçüncü büyük gövdeli barajı Yusufeli'nin inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. Bir yıl içinde büyük aşama kaydeden barajın temel atma töreni geçtiğimiz yıl bu zamanlarda başbakan Erdoğan tarafından atılmıştı. Baraja Recep Tayyip Erdoğan isminin verilmesi talebi ise başbakan tarafından reddedilmişti. Türkiye'nin en büyük gövdeli barajının yapımı iki yıl içinde sona erecek ve Türkiye yeni bir HES'e kavuşmuş olacak.

Artvin'in Yusufeli ilçesinde yapımı devam eden barajın inşaat alanına gittiğimizde bizi dev bir şantiye karşılıyor. Büyük iş makineleri dağı deliyor ve yeni bir oyuk açıyor. Barajın inşa edileceği alanın temel atma faaliyetleri ise sona ermiş. Baraj duvarları yavaş yavaş yükseliyor. Bittiğinde 270 metre yüksekliğe kadar çıkacak baraj Türkiye'nin en yüksek barajı olacak. Dünya'da da üçüncü sıraya yerleşecek barajda 1827 milyar kilovat saat elektrik üretilecek. Bu da ülkemizin enerji ihtiyacını büyük ölçüde karşılayacak bir hamle olarak kabul ediliyor. 

Barajın inşasından kullanılacak betonarme malzemeyle normal şartlarda 90 bin daire inşa edilebilir. İnşaat Cengiz İnşaat firması tarafından ihale yöntemiyle yapıldı. Tamamen öz kaynaklarla yapılan inşaat için 330 milyon TL'lik bir bütçe belirlendi. Yusufeli Deriner Barajı tamamlandığı zaman aynı zamanda Avrupa'nın da en büyük dördüncü çift eğrilikli betonarme barajı olacak.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz