Özel Haber Haberleri Tümü

Bir Ülkeyle Daha Vizeler Kaldırıldı

Geçtiğimiz yıl Avrupa Birliği'ne girdikten sonra Türkiye'ye vize uygulayan ancak yapılan ikili anlaşmalar sayesinde vizeleri kaldırmayı kabul eden ülke Hırvatistan oldu.

İki ülke arasında dostane ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Hırvatistan devletiyle Türkiye arasında hususi pasaportlar için uygulanan vize uygulaması karşılıklı olarak kaldırıldı. Hırvatistan'la vizelerin kaldırılması üzerine yapılan uluslararası anlaşma Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edildi ve Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre artık Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Hırvatistan'a yapacakları 90 güne kadar her seyahat için vizeden muaf olacak. Her tür pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı artık bir Avrupa Birliği ülkesi olan Hırvatistan'a vizesiz seyahat edebilecek.

Geçtiğimiz yıl Avrupa Birliği'ne tam üye olan Hırvatistan Avrupa Birliği ülkeleri arasında Türkiye'ye vize uygulamasını kaldıran ilk ülke oldu. Ayrıca AB ile Türkiye arasında imzalanan Vize Geri Kabul Anlaşması ise hala yürürlükte ve uygulaması devam ediyor. Eğer süreç olumlu sonuçlanırsa önümüzdeki beş yıl içinde tüm AB ülkeleriyle Türkiye arasında vizeler kaldırılacak. Türklerin Avrupa ülkelerine seyahat etmesi daha da kolaylaşacak. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz