Özel Haber Haberleri Tümü

BM İsrail Saldırılarını Soruşturma Komisyonu Kuruluyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi BMGK İsrail'in Gazze saldırısına yönelik Türkiye ve bazı müslüman ülkelerin girişimlerine kapı araladı. İsrail saldırılarını soruşturmak için bir komisyon kurulması teklifi kabul edildi.

Gazze'ye yapılan İsrail saldırılarında sivillerin hedef alındığı ve bu yönüyle saldırıların hukuk dışı olduğu üzerine Türkiye girişiminde büyük bir kampanya başlatılmış ve İsrail'in bu vurdumduymaz ve hukuk tanımaz tutumunun bir an önce sonlandırılması için uluslararası girişimler başlatılmaya çalışılmıştı. Ayrıca dünya genelinde mazlum Filistin halkı yerine terörist İsrail'in desteklenmesi de büyük tepki çekmişti. Ancak Türkiye'nin girişimleriyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde İsrail saldırılarının bir komisyonla sorgulanmasına karar verildi.

Konsey toplantısında İsrail saldırılarını araştırmak üzere bir komisyon kurulması kararı 29 kabul 1 ret oyuyla kabul edildi. ABD karara ret oyu veren ülke olurken AB, İngiltere ve Fransa başta olmak üzere pek çok Avrupa devleti ise çekimser oy kullandı. Ancak her şeye rağmen oy çokluğu ile karar kabul edildi. Kararın kabul edilmesinde savaş kurallarını belirleyen Cenevre Sözleşmeleri'nin açıkça ihlal edilmesi etkili oldu. İsrail'in saldırılarda açık bir şekilde sivil hedefleri vurması ve yaşanan ağır can kayıpları kararın çıkmasında etkili oldu. Her şeye rağmen uluslararası toplumun İsrail'e karşı yeterince ses çıkaramaması ise maalesef insanlığın ortak ayıbı olarak değerlendirilmekte. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz