Özel Haber Haberleri Tümü

Helikopterleri Artık Onlar Denetleyecek

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve DHMİ'nin geliştirdiği bir yazılımla hava takip sistemi oluşturuldu. Cihazlar başarılı bir şekilde kullanılmaya başlandı.

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan helikopterler için takip sistemi geliştirdiklerini ve DHMİ ile birlikte çalıştıklarını söyledi. Geliştirilen yazılım GSM operatörleri ve uydu bağlantısıyla çalışıyor. Saatlik hızı 250 km'nin altında kalan hava taşıtlarında başarıyla uygulanan sistem sayesinde hava araçlarının sürekli takibi sağlanıyor. 

Sistem Esenboğa Havalimanı Uçuş Bilgi Merkezi çatısı altında kuruldu ve test edildi. Burada kurulan bir ağ üzerinden iletilen verilerle helikopterlerin yeri hızı, konumu, rotası kısa zamanda tespit edilebiliyor. Dijital harita üzerinde helikopterin konumu anında tespit edilebiliyor. Bakan Elvan geliştirilen bu yazılımın özellikle acil durumlarda, helikopter kazalarında ve bunun gibi olağanüstü durumlarda büyük bir işlev göstereceğini, kurtarma faaliyetlerinde daha başarılı sonuçlar alınacağını söyledi. Yapılan geliştirme çalışmalarının hızla devam ettiğini söyleyen Lütfi Elvan projenin en kısa zamanda tüm havalimanlarında ve helikopterlerde uygulanacağını, böylece TC tescilli helikopterlerin yurtiçinde güvenle uçabileceklerini söyledi. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz