Özel Haber Haberleri Tümü

Kadir Gecesinin Faziletleri

Kadir gecesi ramazanın son on gününde aranır. Aslında belirli bir tarihi yoktur. Peki kadir gecesi olduğu nasıl anlaşılır? Özel haberimizde.

 Efendimiz (sav)'in bir hadisinde Kadir Gecesi'nin belirli bir günde olmadığını ancak son on günde aranması gerektiğini söylemiştir. Kadir Gecesi'nin kesin bir tarihi yoktur. Ancak ramazının son on gününde aranması gerekir. Bu son on günlük süre içinde itikafa girilmeli, bol bol nafile ibadet yapılmalı ve Kuran okunmalı, kutsal kitabımızın faziletlerinden faydalanılmalıdır. 

Kadir Gecesi'nin Ramazan ayının yirmi yedinci günü icra edilmesinin nedeni kuvvetli hadislere göre Ramazan ayının 27. gününün Kadir Gecesi'nin hadis ve ayetlerdeki tanımına daha uygun olmasından kaynaklanmaktadır. Peygamberimiz ramazan ayının yirmi yedinci gününe özel bir önem vermiş, bugün daha fazla ibadet yaparak geçirmiştir. 

Bununla birlikte Kadir Gecesi'nin her Ramazan ayında farklı bir güne denk geldiği üzerinde rivayetler de söz konusudur. Bu inanışa sahip insanlar gerçekten Ramazan ayının son on günü sürekli ibadet ederek geçirir. Kadir Gecesi'ni bu son on günde arar. 

Bir diğer rivayete göre ise Kadir Gecesi Ramazan ayının son on günündeki tek günlere tekabül eder. Yani Kadir Gecesi'nin Ramazan ayının 21, 23, 25, 27 ve 29. günlerine denk gelme olasılığı oldukça yüksektir. Farklı alimler Kadir Gecelerini farklı günlerde tarif etmiştir. Mesela İmam-ı Şarani hazretleri Kadir Gecesi'ni Ramazan pazar günü başlarsa 29, salı günü 27, perşembe günü 25, cumartesi günü 23 pazartesi günü 21, çarşamba günü 19, cuma günü başlarsa 17. gün olarak kabul etmiştir. Bir başka ulu zat Ebul Hasan Harkani'ye göre ise Pazartesi günü ramazan başlangıcı ise kadir gecesi 21, salı günü 27, çarşamba 19, perşembe 25, cuma 17 ve cumartesi günü başlarsa 23. gece olarak kabul etmiştir. Bediüzzaman'a göre ise Ramazan'ın son on gününde her gün ibadet edilmeli, ancak tek günler veya özellikle 27. güne daha fazla dikkat edilmelidir.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz