Özel Haber Haberleri Tümü

Subayların Yetiştirilme Şeklini Görünce Şaşıracaksınız

Kara Harp Okulu'nda eğitim gören öğrenciler Dünya'nın en disiplinli ve en zor şartları altında eğitim görüyor. Harp okulu öğrencilerinin eğitimini görünce oldukça şaşıracaksınız.

Yaz mevsiminin ortasında 40 derecelik sıcağın altından kış mevsiminde -20 derecelik sıcaklık şartlarına kadar tüm zor şartlarda eğitim alıyorlar. Eğitimde kız ve erkek öğrenciler bir arada aynı şartlarda hayat mücadelesi veriyor. Silahlı kuvvetlerde öğrenci yetiştirmede cinsiyet ayrımı yapılmıyor. Kadın öğrenciler de aynı şartlar altında eğitim görüyor.

Ülkemizin asker kökenli cumhurbaşkanlarını da çıkartan Kara Harp Okulları yaz eğitimleri tüm hızıyla devam ediyor. Öğrenciler Menteş Ateşli Tatbikat Bölgesi'nde yaz eğitimlerini almaya devam ediyor. Yaz kampında öğrencilere yaz mevsiminin zorlu şartlarında eğitim veriliyor. Öğrenciler güneşin altında 40 dereceyi geçen sıcaklıklarda eğitim almaya devam ediyor. Sabahın erken saatlerinden akşamın geç saatlerine kadar eğitim alan öğrenciler gününün büyük bir kısmını eğitimle geçiriyor. 8 hafta boyunca eğitim gören öğrenciler her sıcaklık ortamında her zor şartta eğitim alarak askerlik mesleğinin inceliklerini ve zorluklarını kavrıyor. Sabah kahvaltıdan önce 5 kilometre koşu yapan öğrenciler daha sonraki süreçte 40 kilometrelik 19 etaptan oluşan parkurda eğitim alıyor. Parkurda her eğim ve doğa şartına özel olarak hazırlanmış alanlar bulunuyor. Parkuru tamamlamadan eğitim sona ermiyor. Parkuru geçebilmek için yaklaşık 12 saat gerekiyor. Yani öğrenciler gününün yarısını bu parkurda tamamlıyor.

Parkurda gerçek savaş aletleri kullanılarak yapılan eğitimlerde hiçbir öğrencinin gözünün yaşına bakılmıyor. Dünya'nın en düzenli ve disiplinli eğitiminin verildiği TSK Harp Okulu'nda kurtarma faaliyetlerinden savaş oyunlarına, taktik mücadelelerden savunma sporlarına kadar her türlü eğitimi alan askeri öğrenciler savaşın en zor koşullarına dayanıklı bir şekilde yetiştiriliyor.

Askerlik mesleği erkek işi olarak görülse de kadınların da son yıllarda orduya katılma konusunda oldukça istekli oldukları göze çarpmış. Askeri öğrencilerden kadınlar da aynı şartlarda aynı parkurlarda eğitim alarak bir erkekten daha başarılı bir şekilde okuldan mezun oluyor. Ayrıca parkurda Dünya'nın dört bir yanından gelen yabancı askeri öğrenciler de eğitim alıyor. Özellikle Türki cumhuriyetler ve Bosna Hersek, Kosova gibi Avrupa'daki kardeş ülkelerden ve Afrika'daki az gelişmiş ülkelerden askeri eğitim almak için gelen öğrenciler çoğunlukta. Bunun yanı sıra gelişmiş ülkelerin askeri öğrencileri de sık sık okulu ziyaret ederek bazı durumlarda eğitim faaliyetlerine bizzat katılarak TSK'nın gücünü görme şansı yakalıyor.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz