Sağlık Haberleri Tümü

Anne Olma Yaşı Gittikçe Yükseliyor - 13 Şubat Cumartesi 2016 Korgun Haber Merkezi

Geç Anne Olma Yaşı Gittikçe Yükseliyor-Korgun Haber Merkezi 13 Şubat Cumartesi - İngiltere'de yapılan bir sağlık araştırmasında annelik yaşının geçmiş yıllara göre oldukça yükseldiği ve ortalamanın 30 yaşın üzerine çıktığını gösteriyor. Uzmanlar geç gebelik üzerinde uyarılarını yineliyor.

 İngiltere ve Galler üzerinde yapılan bir sağlık araştırmasında anne olma yaşının ortalamasının gittikçe yükseldiğini söyledi. Anne olma yaşının 30 yaşın üzerine çıkması sağlık uzmanlarını düşündürüyor. Anne olma yaşının otuz yaşın üzerine çıkması pek çok sağlıkçıyı endişelendiriyor. Hayat şartlarının zorlaşmasıyla birlikte kadınların da çalışmaya yönlendirilmesi kadınların hamilelik ve evlilik süresini de uzatıyor. Kadınlar geç evlendikleri için geç çocuk sahibi oluyor. Geç gebeliğin pek çok nedeni var. Kısaca saymak gerekirse geç gebeliğin nedenlerini şöyle sıralamak mümkün:

- Kariyer fırsatlarının kadınların lehine gelişmesi,
- Kadınların üniversite ve yüksek lisans doktora eğitimine katılımının artması, 
- Kadınların ev bütçesine ortak olmaya başlaması,
- Kadınların çocuk bakmak yerine çalışmak konusunda daha istekli olması. 

Kadınlar üzerinde yapılan incelemede kadınların eğitim durumunun yükseldikçe evlenme ve anne olma yaşının da yükseldiğini ortaya çıkardı. Mesela üniversite mezunu bir kadın daha geç evlenip çocuk sahibi olurken lise mezunu bir kadın daha erken evleniyor. Geç gebelik kadınlarda geç çocuk sahibi olmayı gerektiriyor. Geçmişte 60 yaşında bir annenin çocuğu 40 yaşını rahatça geçerken günümüzde bu rakam 30'un bile altına inmiş durumda.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz