Sağlık Haberleri Tümü

Aynı Anda 4 Ameliyatı Birden Yapmak Mümkün - Medyanın Unsuru

Robotik cerrahide yaşanan gelişmeler sayesinde hastalar pek çok hastalığını tek bir ameliyatla yenebilmekte. Robot teknolojisi tıpta gelişmeye devam ediyor.

Robotik cerrahi ülkemizde birkaç yıldır gelişim gösteren bir tıp alanı. Bu alanda yetişen doktor sayısı oldukça az olduğu için gelişmesi yavaş seyrediyor. Ancak yapılan ameliyatlarda görülen büyük başarılar sayesinde cerrahide önemli aşamalar kaydedildi. Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Hastanesi'nde yapılan ameliyatlarda aynı anda dört kritik ameliyat birden robotik cerrahi teknolojisi sayesinde hastayı yormadan ve doktoru strese sokmadan yapılabiliyor. Hasta robotik cerrahiyle birlikte büyük bir rahtatlğa kavuşuyor. 

Bu ameliyatları yapanlardan biri de hastanenin önemli cerrahlarından Prof. Dr. İhsan Bakır. Profesör Bakır kalp cerrahisi alanında ülkemizin önemli doktorlarından biri. Yaptığı çoklu ameliyatlarla birlikte oldukça ünlenen doktor bir ameliyatta ritim bozukluğu, kalp kapakcığındaki sorunlar ve damar tıkanıklığıyla kalp stent takılması işlemlerinin tek seferde yapabiliyor. Robotik teknolojiyle birlikte doktorlar en hassas kalp ameliyatlarını bile artık kolaylıkla yapabiliyor. Robotik cerrahi teknolojisi kısa zamanda ülkemizin başka büyükşehirlerinde de yaygınlaşacak ve kullanıma başlayacak. Böylelikle riskli ameliyatlarda ölüm tehlikesi azalacak, ayrıca hastalar fazla yorulmadan, büyük zararlar görmeden kısa zaman içinde iyileşecek. Robotik cerrahi doktorları da oldukça rahatlatıyor. Ameliyatta elleri yerine kullandıkları robotun ellerini kumanda yardımıyla kontrol eden doktorlar, ameliyat sırasında yaşanacak tıbbi hataları da büyük ölçüde azaltıyor. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz