Sağlık Haberleri Tümü

Hasta Bakım Hizmetlerinde PalyaTürk Dönemi - 13 Şubat Cumartesi 2016 Korgun Haber Merkezi

ve Hasta Bakım Hizmetlerinde PalyaTürk Dönemi-Korgun Haber Merkezi 13 Şubat Cumartesi - Ağır hastalık geçiren hastalar için bakım hizmetlerinde hizmet standartlarının geliştirilmesi amacıyla PalyaTürk isimli bir model üzerinde çalışmalar yapılıyor.

Kanser, AIDS gibi ağır hastalık geçiren kişilerin evde ve hastanede kaliteli bir bakım almaları gerekiyor. Bu kişilerin alacağı kaliteli bir bakım hastalığın gelişiminde önemli bir hizmet sağlıyor. Hastaların kaliteli bakımı sayesinde hastalar hastalıklarından kısa sürede kurtulabiliyor. Bu süreçte hastaların takibi ve bakımlarının düzenli olarak yapılabilmesi amacıyla Palyatif sağlık hizmetleri projesi PalyaTürk üzerinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. 

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Hastalığı dairesi başkanı Murat Gültekin Türkiye'nin sağlık hizmeti kalitesinin büyük artış kaydettiğini hatta yurtdışından hastaların Türkiye'ye gelerek burada ameliyatlarını ve hasta bakım hizmetlerini almaya başladıklrını söyledi. 15 yıl öncesine kadar Türkiye'nin sağlık konusunda dünyanın oldukça gerisinde olduğunu ancak şu an büyük ilerlemeler kaydettiklerini söyleyen Gültekin hastaların yaşam kalitesinin arttırılması ve bakım hizmetlerinin daha iyi kontrol edilmesi amacıyla yeni projeler üzerinde çalışmalarını devam ettirdiklerini söyledi.

Kanser, Alzheimer, MS, AIDS, Parkinson, Hipertansiyon hastalarının düzenli ve kaliteli bir bakıma muhtaç olduklarını, bu nedenle hasta bakım hizmetlerinin günümüzde önemli bir yerinin olduğunu söyleyen Gültekin palyatif bakımın, yani toplumların kendi ulusal kimliklerine göre geliştirilen ve hasta hizmetleri üzerinde kalitenin arttığı kişisel bakımın önemli bir yeri olduğunu söyleyen Gültekin bu alanda çalışmaların desteklenmesi amacıyla PalyaTürk adlı bir model üzerinde çalıştıklarını, modelin hayata geçmesiyle birlikte ağır hastalık geçirenlere kişiye özel sağlık bakım haritası çıkarılarak bakımlarının kalitesinin arttırılacağını, kişilerin mümkünse bu hastalığı iyi bir şekilde atlatacaklarını söyledi. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz