Sağlık Haberleri Tümü

Organ Bekleyen 28 Bin Umut Sahibi - Medyanın Unsuru

Türikye'de 28 bin kişi organ beklemek için sıraya girdi. Organ bekleyenlerin 21 bin böbrek yetmezliği hastası ve çoğunun durumu kritik.

Sağlık Bakanlığı 2014 yılı organ bağışı ve organ bekleyen hasta sayısı rakamlarını açıkladı. Buna göre Türkiye'de 28 bin kişi organ sırasında bekliyor. Geçtiğimiz yıl ise toplam 4500 organ bağışı yapıldı. Bu rakam ise oldukça düşük düzeyde seyrediyor.

Organ bağışı yapan insanlar genellikle yakınlarının hayatını kurtarmak için buna girişiyor. Ölü bedenlerinden alınan organ bağışı ise oldukça düşük düzeyde. Geçen yıl sadece 8000 organ ölülerden toplanarak organ sırasında bekleyen hastalara nakledildi.

Türkiye'de organ nakli bekleyen hasta sayısı her geçen yıl daha fazla artıyor. Organ bağışının organ nakli bekleyen hasta sayısını karşılamamasından dolayı sayı sürekli artıyor. Nakil için yıllarca bekleyen hastaların yanı sıra şansı yaver gidip birkaç ayda organa kavuşan insanlar da bulunuyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana organ nakli bekleyen kişi sayısında 4600 kişilik bir artış meydana geldi. En fazla organ bekleyenler ise şu anki rakamlarla 21 bin kişiyle böbrek hastaları yer alıyor. 

Ülkemizde yapılan organ nakilleri arasındaysa en fazla yapılan organ nakli kornea nakli olarak açıklandı. Yılın ilk altı ayında gerçekleşen 4500 nakilden 2 bin 78'i kornea, 1700'ü böbrek nakli olarak gerçekleşti. Ardından en çok nakil kalp, akciğer ve ince bağırsak nakli olarak yapıldı.

Organ bağışını en çok yapan iller sırasında ise yıllardır İzmir birinciliğini koruyor. En fazla organ bağışı İzmir'de yapılıyor. Geçen yıl İzmir'de 11 bin kişi organ bağışı yaptı. Türkiye genelinde organ bağışı yapmayı taahhüt eden kişi sayısı ise 69 bin kişi olarak belirlendi. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz