Sağlık Haberleri Tümü

Sigara Kullananların Baş Belası Hastalığı KOAH - Medyanın Unsuru

KOAH hastalığı sigara tiryakilerinin başını oldukça ağrıtacak cinsten. Kamu spotlarında ve çeşitli medya organlarında da sıkça dile getirilen hastalığın yayılma şeklini sizlere aktaracağız.

Sigara içenlerin büyük bir bölümünde ileriki yaşlarında ortaya çıkan KOAH hastalığı diğer birçok sigara tiryakisinin yakalandığı cinsten bir akciğer rahatsızlığı. Akciğer kanserine benzeyen ancak yayılış ve vücuttaki etkileri itibarıyla daha düşük ancak daha tehlikeli olan KOAH hastalığı hakkında önemli bilgiler aktaracağız. 

KOAH hastalığı günde bir paket sigara içen kullanıcılarda sigara tiryakiliğinin 20. yılından itibaren ortaya çıkan ve kısa sürede kendini geliştiren bir hastalıktır. Sigara tiryakilerinin ileriki yaşlarından nefes almada zorlanmalarına ve hatta boğulma hissi yaşamalarına neden olmaktadır. Bilindiği gibi sigara kullanımı akciğer hücrelerini öldürmekte ve akciğere büyük zarar vermektedir. İleriki yaşlarda sigara kullanan hastalar bu nedenle nefes alıp vermekte zorlanmaktadır ve KOAH hastalığına yakalanmaktadır.

KOAH hastalığının ortaya çıkmasındaki tek neden ise sigaradır. KOAH hastalığına maruz kalanlar üzerinde yapılan araştırmalarda sigara tiryakilerinin %98 gibi bir oranda olduğu görülmektedir. Yani sigara içmeye devam edildiği müddetçe KOAH hastalığı vücutta ilerleyecektir.  

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz