Sağlık Haberleri Tümü

Sosyal Paylaşım Siteleri İnternet Hastalığı Yapıyor - Medyanın Unsuru

Samsun On Dokuz Mayıs Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kurtman Ersanlı yaptığı açıklamada sosyal medya sitelerinin özellikle gençlerde internet bağımlılığına neden olduğunu söyledi.

19 Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kurtman Ersanlı sosyal medya sitelerinde fazla dolaşmanın internet bağımlılığı yarattığını söyledi. Sosyal medya sitelerinin pek çok alanda faydalı hatta bilgi paylaşımında büyük önemi olmasına rağmen fazla kullanılmasının zamanla internet bağımlılığı yarattığını söyledi. 

İnternetin gençler üzerinde büyük bir etki yarattığını söyleyen Prof. Ersanlı 12-18 yaş grubu gençlerde son yıllarda internet bağımlılığının gittikçe arttığını, özellikle erkeklerde daha fazla oyun oynamalarından dolayı bağımlılık riskinin iki kat daha fazla olduğunu söyledi.

Ergenlik çağında yeni bir şeyler keşfetme yarışına giren gençlerin uçsuz bucaksız sosyal medya ortamında kendilerini kaybettiklerini söyleyen Prof. Ersanlı bu yüzden çocuklarda ileride iletişim sorunları çıktığını, aynı zamanda öğrenci velilerinde de bu yüzden sık sık kavgalar yaşandığını söyledi. Artık günümüzde evliliklerin azımsanmayacak bir kısmının da internet bağımlılığı ve sosyal medya yüzünden bittiğini söyleyen Prof. Kurtman Ersanlı internet bağımlılığının beyne işlemesiyle birlikte ileride daha büyük psikolojik sorunların çıkacağını, bunun için özellikle gençlerimizin ve çocuklarımızın ailelerine bilgisayarın ve internetin kullandırılması konusunda büyük sorumluluk düştüğünü söyledi. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz