Sağlık Haberleri Tümü

Türk Doktorlar Kansere Karşı Çözüm Arıyor - 13 Şubat Cumartesi 2016 Korgun Haber Merkezi

bulaştığı Türk Doktorlar Kansere Karşı Çözüm Arıyor-Korgun Haber Merkezi 13 Şubat Cumartesi - Prof Dr Aziz Sancar kanserli hücrelerin yok edilmesi amacıyla DNA üzerinde incelemelerin yapıldığını ve çalışmaların başarıyla sonlanması halinde kanserli hücrelerin tamamen yok edilebileceğini söyledi.

Türk bilimadamlarının son yıllarda sağlık alanındaki başarıları gerçekten halkımızın gururun arttırıyor. Şu aralar yapılan çalışmalarda ise kanser gibi çağımızın amansız hastalığına çözüm aranıyor. Türk doktorlar ve gen bilimcileri kanserin yok edilmesi amacıyla DNA çalışmaları yapıyor. DNA'daki hücre kodları çözümlenmeye çalışılıyor. Kanserli hücrelerin yok edilmesi ve hücre yenileme alanında yapılan çalışmalar son hızıyla devam ediyor. DNA çalışmalarında başarıya ulaşılması halinde kanserli hücreler bir daha tekrarlanmayacak şekilde vücuttan yok edilecek ve hücre yenileme çalışmalarıyla birlikte kansere yakalanan insanlar bundan büyük zarar görmeden hastalığı atlatabilecek.

Amerika K. Carolina Üniversitesi'nde genetik çalışmalar yapan Prof Dr Aziz Sancar on yıl içinde gen haritasının çıkarılarak kansere neden olan hücrelerin durdurulacağını ve yok edileceğini söyledi. Bu sayede erken tedavinin daha avantajlı hale geleceğini ancak geç fark edilen bir kanser türünün de hastayı öldürmeden atlatılabileceğini söyledi. Kanserli hücrelerde DNA incelemeleri yapan Prof Sancar yapılan çalışmalarda kanserli hücrelerin evrim geçirdiğini ve sürekli dönüştüğünü, hücrelerin incelemeye alındığını ve sıçrama alanlarının tespit edildiğini, buna göre önlemler alındığını söyleyen Sancar kanserle mücadelede DNA'nın kendi kendini yenileyen özelliğinin kullanılarak kanserin bulaştığı hücrelerin tespit edilerek yok edilebileceğine imkan tanındığını bu sayede hastaların kanserle mücadele sürecinde fazla yorulmadan ve zarar görmeden süreci başarıyla atlatabileceğini söyledi. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz