Siyaset Haberleri Tümü

İhsanoğlu Bilmediği Şeyler Hakkında Konuşmasın

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'na sert çıktı. OECD süreci hakkında bir şey bilmiyor haddini bilip susacak dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Türkiye'nin İsrail'in OECD'ye üye olmasına izin verdiği yönündeki açıklamalarına sert cevap verdi. Bakan Davutoğlu, İhsanoğlu midesinden konuşmayı bıraksın, bilmediği konular hakkında konuşup haddini aşmasın dedi. Türkiye'nin hiçbir uluslararası alanda İsrail'in herhangi bir üyelik başvurusuna olumlu yanıt vermediğini söyleyen Davutoğlu böyle yalan yanlış bilgilerle konuşan İhsanoğlu'nun haddini bilip susması gerekir dedi.

Ahmet Davutoğlu'nun Gazze'ye Türkiye'den yardım gidip gitmeyeceği sorularını yanıtı ise olumlu oldu. Türkiye aracılığıyla İsrail ve Mısır'dan mazot alınarak Gazze'ye bağışlanacağını söyledi. Bilindiği gibi Gazze'de hava ve kara saldırıları başladığı günden beri sıkça elektrikler kesiliyordu. Elektrik kesintileri ise mazot yetersizliğinden kaynaklanıyordu. Türkiye bu ana sorunu çözmek için var gücüyle çalışacak.

Mahmut Abbas'ın Türkiye ziyaretinin ardından barışın sağlanması için önemli girişimlerde bulunduklarını söyleyen Davutoğlu Hamas-İsrail-Filistin barışının sağlanması için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini söyledi. Halid Meşal'le görüşmelerin devam ettiğini belirten Davutoğlu ABD, Katar ve Mısır'la da süreç hakkında ortak hareket etmeye çalıştıklarını söyledi. İslam İşbirliği Teşkilatı'nda sadece Türkiye ve Katar'ın Gazze Saldırıları karşısında tepki gösterdiğini diğer Arap ülkelerinin ve İslam ülkelerinin sessiz kaldığını söyleyen Davutoğlu Hamas ve İsrail taraflarını uzlaştırma gayreti içinde olduklarını söyledi.

Kamuoyunda sıkça çıkan İsrail Hamas füzelerini Kürecik radar istasyonu sayesinde görüyor iddialarına da açıklık getiren Davutoğlu İsrail'e Hamas füzelerinin yeriyle ilgili olarak Kürecik tesislerinden herhangi bir bilgi aktarımı yapılmadığını, zaten İsrail'in de buraya ihtiyacı olmadığını söyledi. Ayrıca seçim sürecinde yaptığı konuşmalarda Türkiye İsrail ilişkileriyle ilgili eleştiriler yapan cumhurbaşkanı çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'na da ateş püsküren Davutoğlu haddini bilsin, karnından konuşmasın, bilmediği konular hakkında sussun dedi. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz