Siyaset Haberleri Tümü

Küçük Partiler Ekmel'i Destekliyor

Chp ve Mhp'nin çatı adayı olarak çıkan Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu'nu TKP, LDP gibi oy oranı çok düşük etkinliği olmayan siyasi partiler de destekliyor.

 Cumhurbaşkanlığı seçiminde son virajlar dönülmek üzere. Adaylar seçim turlarında mitinglerde, iftar yemeklerinde halkla bir araya gelerek nasıl bir cumhurbaşkanı istediklerini soruyor ve halkın nabzını tutuyor. İlk defa bir cumhurbaşkanı halk tarafından seçiliyor. İşte böylesine hareketli bir seçim atmosferinde en çok konuşulan iki isim ise şu anki başbakan Erdoğan ve iki büyük muhalefet partisi CHP ve MHP'nin çatı adayı olarak ortaya çıkan Ekmeleddin İhsanoğlu'nun yarışı iyice kızışıyor.

Küçük partileri ve sendikaları gezen İhsanoğlu'na bu partilerden destek açıklamaları geliyor. Daha önce BBP, DP, Saadet Partisi gibi partilerin yanı sıra BTP, TKP, KP, DYP, LDP gibi adı sanı duyulmamış, siyasi etkinliği çok zayıf partiler de Ekmeleddin İhsanoğlu'nu destekleyeceklerini açıkladı. Aşırı sağ ve aşırı sol uç partilerin ortak bir adayı desteklemesi tarihimizde görülmüş bir olay değil. Ancak bu partilerin oy oranlarının çok küçük olması ve mecliste dahi temsil imkanı bulamaması gibi nedenlerden dolayı partilerin Ekmeleddin İhsanoğlu'nu desteklemesinin Ak Parti'nin oy oranını yükseltmeyeceği gibi bir kanaat hakim. Seçimde belirleyici olan ise İhsanoğlu'nu destekleyen en büyük iki parti MHP ve CHP'nin vereceği oylar. Zira İhsanoğlu'nun adaylığını açıkladığı ilk dönemde bu iki partinin iç muhalif kanadından bazı çatlak sesler yükselmiş ve adayın desteklenmeyeceği, başka adaylar çıkarılacağı gibi iddialar ortaya atılmıştı. 

Bununla birlikte HDP'nin adayı Selahattin Demirtaş'ın da seçimde özellikle Kürt seçmen üzerindeki etkililiği oy dağılımını belirleyecek. Zira Kürt seçmen Selahattin Demirtaş aday olmasaydı oylarını Erdoğan ve İhsanoğlu'na yönlendirecek ve yarış tahmini güç bir sonuç doğuracaktı.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz