Teknoloji Haberleri Tümü

Akıllı Telefonlar Fotoğraf Makinesi Satışlarını Bitirdi - Yeşilova Haber Bülteni

Son yıllarda akıllı telefonların fotoğraf çekebilme kalitesindeki artış fotoğraf makinelerinin satışında azalmaya yol açıyor. Fotoğraf makinesi üreten firmalar artık yeni alanlara yöneliyor.

Günümüzdeki akıllı telefon teknolojisi fotoğraf makinelerinin pabucunu dama atıyor. Fotoğraf makinelerinin satışı gittikçe düşüyor. Yapılan araştırmalarda kullanıcıların sadece bir fotoğraf makinesine para vermektense aynı özelliklere sahip bir akıllı telefon alarak hem telefon ihtiyacını hem fotoğraf makinesi ihtiyacını birlikte karşıladığını ortaya koyuyor. Fotoğraf makinelerindeki bu düşüş büyük Japon firmaların yeni sektörlere yönlenmesine neden oldu. 

Apple, Samsung gibi firmalar piyasaya sürdükleri yeni akıllı telefonlarında günümüz fotoğraf makinelerindeki özelliklerden daha ileri özellikte kamera ve fotoğraf makinesi özelliklerini barındırıyor. Günümüz dünyasında cep telefonu kullananların oranı %92'ye çıktı. İnsanlar artık tek bir özellik barındıran teknolojik aletleri değil birden çok işlevi olan aletleri satın almaktan yana. Mesela sadece bir fotoğraf makinesi almaktansa fotoğraf makinesi özelliği olan bir akıllı telefon tercih ediliyor. Özellikle son yılların çılgınlığı selfie (özçekim) modası akıllı telefon satışlarını patlattı. Akıllı telefonlardaki ön kamera özelliğini kullanan teknoloji çılgınları çektikleri özçekim fotoğraflarını sosyal medya platformlarında paylaşıyor. Akıllı telefonların internette sörf yapmayı kolaylaştırması sayesinde de telefonların kullanım alanları gittikçe artıyor. Artık telefonlar sadece mesajlaşmak ve telefonla iletişim haricinde neredeyse bir bilgisayarın yapabileceği tüm özelliklere sahip olarak üretiliyor. 

Akıllı telefon satışlarındaki bu patlama fotoğraf makineleri satışında azalmayı getirdi. Profesyonel olmayan makinelere olan talep gittikçe azalıyor hatta bazı ülkelerde tamamen yok oluyor. İnsanlar profesyonel olmayan makineler kullanmak yerine aynı özelliklere hatta bazı modellerde daha yüksek özelliklere sahip fotoğraf çekme özellikli akıllı telefonlar kullanmayı tercih ediyor. Yakın bir gelecekte fotoğraf makinesinin üretimi duracak gibi görünüyor.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz