Teknoloji Haberleri Tümü

Direksiyonda Telefonla İlgilenen Şöförlere Teknolojik Uyarı - Yeşilova Haber Bülteni

Finlandiya'da bir üniversitenin geliştirdiği VisGuard sistemi seyir halindeyken telefonla ilgilenen şöförü sesli bir şekilde uyarıyor. Yeni teknoloji yakında bütün araçlarda uygulanabilecek.

Finlandiya Jyvaskyla Üniversitesi tarafından geliştirilen bir araç kiti sürücülerin seyir halindeyken telefonla uğraşmalarını engelliyor. Bu yeni üretim sayesinde sürücülerin yola odaklanmaları ve telefondan uzaklaşmaları sağlanıyor. VisGuard adı verilen teknolojiyle birlikte sürücü seyir halindeyken telefonla belli bir süreden daha uzun ilgilenirse koltuk ve direksiyon sensörleri vasıtasıyla bunu fark eden sistem şöförü sesli bir şekilde uyarıyor ve telefonu bırakmasını istiyor.

Sistem sadece şöförü telefon konusunda değil yol ve araç konusunda da uyarıyor. Araç içi kamera ve internet bağlantısı kullanarak sürücünün gideceği yolda trafiğin tıkalı olup olmadığını, yol bilgisini, yol eğimini ve yoldaki riskleri sürücüye anlık haber veren sistem sayesinde sürüş güvenliği kat kat artıyor. Sistemin geliştirilip araçlara uygulanmasıyla birilkte önümüzdeki yıllarda trafik kazalarının oldukça azalacağı düşünülüyor. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz