Teknoloji Haberleri Tümü

Trafikte Seyreden Araç Sayısında Ciddi Artış - Bursa İli ve İlçeleri Haber Bülteni

Trafiğe çkıan araç sayısında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre düşüş yaşanması rağmen yıllar geçtikçe trafiğe çıkan araç sayısında ciddi bir artış yaşanıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu altı aylık Türkiye'de trafiğe çıkan motorlu araç sayısı istatistiğini yayınladı. Buna göre geçtiğimiz yılın Mayıs ayına göre trafiğe çıkan araç sayısı %39 gibi ciddi bir rakamda azaldı. Ancak yine de her geçen gün trafiğe çıkan araç sayısında ciddi bir artış yaşanıyor.

Trafiğe çıkan araç sayısında sadece Ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre %1'lik bir artış yaşanmıştı. Bundan sonraki dönemde araç sayısında sürekli bir azalma meydana geldi. Azalmada yeni vergilerin, kur artışının ve dalgalı ekonomik dengesizliğin etkili olduğu belirtiliyor. Mayıs ayında otomobillerde trafiğe çıkma oranı %43, minibüste %16, otobüste %62, kamyonda %13 ve kamyonette %50 azalma meydana geldi.

Mayıs ayında 82 binden fazla aracın trafiğe çıkış kaydı yapıldı. Bunların yarısı tek başına binek otomobili, geri kalanların %22'si motosiklet, %11'i kamyonet ve %6'sı kamyon oldu.

LPG'li Araçlar Piyasada Lider 

Piyasada en çok bulunan yakıt türü ise LPG olarak bir kez daha tescillendi. İnsanlar arabaya binerken daha çok arabanın motor gücü ve yakıt kalitesine değil daha az yakmasına dikkat ediyor. Türkiye'de piyasada bulunan araçların %41'i LPG'li, benzinli araçların oranı %28 dizel araçların oranı ise %29 olarak belirlendi. Geri kalan yüzdelik dilimi ise hibrid, elektrikli ve yakıt türü bilinmeyen otomobiller oluşturuyor.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz