Teknoloji Haberleri Tümü

Türkiye Elektrik Tüketiminde Rekor Kırıyor - Yeşilova Haber Bülteni

Bu yaz havaların sıcak olması ve Ramazan'ın yaz ayına denk gelmesi elektrik tüketimini hızla arttırdı. Türkiye'de elektrik tüketiminde geçen gün bir rekor kırıldı.

23 Temmuz tarihinde Türkiye elektrik tüketim rekorunu bir kez daha yeniledi. En son 2012 yılında kırılan rekor bu yıl tekrar yenilendi. Havaların sıcak olması, Ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesi gibi nedenlerden dolayı klima ve vantilatörler daha çok kullanılır oldu. Bu nedenle elektrik tüketiminde bir patlama yaşandı. 10 Temmuz 2014 tarihinde Türkiye genelinde 813 milyon kilovat saat elektrik tüketildi ve Türkiye kendi rekorunu kırdı. Avrupa'nın en hızlı büyüyen ve enerjiye en fazla ihtiyaç duyan ülkelerinden biri olan Türkiye büyük nüfusuna elektirik yetiştirmekte zorlanıyor. Nükleer gibi yeni kaynaklar deneyen ve kısa zamanda nükleer enerjiye geçiş yapan Türkiye enerji ihtiyacını büyük ölçüde karşılayacak.

Elektrik tüketiminin en yoğun olduğu iller Güneydoğu illeri. Sıcaklığın 40 derecenin üzerinde seyrettiği çöl sıcaklarıyla kavrulan Güneydoğu illerinde elektrik tüketimi kış aylarına göre ikiye üçe katlandı. Aynı şekilde nüfusun yoğun olduğu İstanbul'da da tüketim oldukça artmış durumda. Sıcaklıkların birden mevsim normallerinin üzerine çımkası elektrik tüketimini arttırdı. Ancak kayıp kaçak bedellerinden dolayı devlet büyük sorunlar yaşamakta. Doğu ve Güneydoğu illerinde elektrik tüketimi oldukça yüksek olmakla birlikte kaçak elektrik kullanımı da %70'leri geçmiş durumda. Devlet bu bölgelerden tahsilat yapamayınca faturayı masum vatandaşa kesiyor. Devlet her vatandaştan elektrik faturasının belli bir miktarı kadar kayıp kaçak bedeli kesiyor. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz