ODTÜ’de Okuyanın Mezun Olmadan İşi Elinde

ODTÜ ülkemizin ve dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında yer alıyor. ODTÜ dahilinde bulunan “Kariyer Planlama Merkezi” tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Mühendislik Fakültesinden mezun olan öğrenciler 1 ay 15 gün ile 2 ay içerisinde iş bulabiliyor, eğitim fakültesinden mezun olan öğrenciler ise 2 ay içinde işe başlıyor. Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler ile Mimarlık Fakülteleri mezunları ise iki üç ay içinde yeni işlerinde hayata adım atabiliyor. Fen-Edebiyat Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunlarının iş bulabilmelerinin beklenenden uzun olmasının sebebi olarak se kamuda işe girmenin zaman alması ve bu alanda işe alımların geç olması gösteriliyor.

Yapılan araştırmaya göre yüzde 30 oranında öğrenci ODTÜ’den henüz mezun olmadan iş bulabiliyor. Bu oran her üç öğrenciden birinin iş bulması anlamına geliyor. Bu üniversiteden mezun olan öğrenciler % 80 kendi mezun oldukları alanlarda çalışıyor. ODTÜ Rektörü Prof. Ahmet Acar ise bu durumun üniversitenin kalitesini gösterdiğini düşünüyor. Acar tek amaçlarının öğrencilere bilgi vermek olmadığını amaçlarının verilen bilgilerin nasıl kullanılacağını da öğretmek olduğunu söylüyor. ODTÜ’de okuyan öğrenciler aynı zamanda sosyal bir öğrencilik geçirirken, kendilerini pek çok alanda geliştiren bu öğrenciler iş alanında da aranan çalışanlar olarak yetişiyor.

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’nin önemli şirketlerindeki üst düzey yöneticiler arasında ODTÜ en çok mezunu olan iki üniversiteden biri durumunda. ODTÜ mezunları hem özel sektörde hem de kamuda çok önemli görevlere gelebiliyor. Bugünkü mecliste de 4 adet ODTÜ mezunu bakan bulunuyor.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
esra sarsılmaz 2 yıl önce

sen çookk yakışıklısın beğendim

Misafir Avatar
esra 2 yıl önce

yani abim neler yemeliyiz

Misafir Avatar
recep 4 yıl önce

aşıkkkkkk

Misafir Avatar
ayşe zelal korkmaz 4 yıl önce

resmini çök begendim. sanada aşık oldum

Misafir Avatar
ercan 4 yıl önce @ayşe zelal korkmaz

öküz hayvan

-Beğenmedim(0)
Misafir Avatar
elif nur 4 yıl önce

tarıkta yakışıklı haaa

Misafir Avatar
elif nur 4 yıl önce

hahaha ne komik mal kaba şey eşek

Misafir Avatar
abizer delen 4 yıl önce

emekliye 23 tl zammmmmmmm

Misafir Avatar
lkıujyhtrfdğüğüşçömnbc 5 yıl önce

hgtredsafgylşopğ fafma doğan