Özel Haber:
Artvin Yusufeli Barajı İnşaatı Devam Ediyor

Türkiye'nin en büyük, Dünya'nın üçüncü büyük gövdeli barajı Yusufeli'nin inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. Bir yıl içinde büyük aşama kaydeden barajın temel atma töreni geçtiğimiz yıl bu zamanlarda başbakan Erdoğan tarafından atılmıştı. Baraja Recep Tayyip Erdoğan isminin verilmesi talebi ise başbakan tarafından reddedilmişti. Türkiye'nin en büyük gövdeli barajının yapımı iki yıl içinde sona erecek ve Türkiye yeni bir HES'e kavuşmuş olacak.

Artvin'in Yusufeli ilçesinde yapımı devam eden barajın inşaat alanına gittiğimizde bizi dev bir şantiye karşılıyor. Büyük iş makineleri dağı deliyor ve yeni bir oyuk açıyor. Barajın inşa edileceği alanın temel atma faaliyetleri ise sona ermiş. Baraj duvarları yavaş yavaş yükseliyor. Bittiğinde 270 metre yüksekliğe kadar çıkacak baraj Türkiye'nin en yüksek barajı olacak. Dünya'da da üçüncü sıraya yerleşecek barajda 1827 milyar kilovat saat elektrik üretilecek. Bu da ülkemizin enerji ihtiyacını büyük ölçüde karşılayacak bir hamle olarak kabul ediliyor. 

Barajın inşasından kullanılacak betonarme malzemeyle normal şartlarda 90 bin daire inşa edilebilir. İnşaat Cengiz İnşaat firması tarafından ihale yöntemiyle yapıldı. Tamamen öz kaynaklarla yapılan inşaat için 330 milyon TL'lik bir bütçe belirlendi. Yusufeli Deriner Barajı tamamlandığı zaman aynı zamanda Avrupa'nın da en büyük dördüncü çift eğrilikli betonarme barajı olacak.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

İnfaz Koruma Memuru Taban Puanları 2015
Koruma Memurluğunda Aranan Şartlar Neler? 2015 infaz koruma memurluğu için aranan diğer şartlar neler? Kimler...

Haberi Oku