Sağlık:
Enerji Tasarrufu Haftası Şiirleri Kısa Uzun

 ENERJİ TASARRUFU HAFTASI


 Günlük hayatta kullandığımız bir çok şey enerji ile çalışmaktadır. Evlerimizde, okullarımızda, işyerlerimizde vb.. yerlerde kullandığımız elektrik enerjisi, otomobillerimizin çalışması için kullanılan benzin, ısınmak için kullandığımız doğalgaz gibi Enerji kaynakları tükenebilir enerji kaynaklarıdır. Bunları bilinçsizce kullandığımız takdirde geleceğimizi tehlike altına atabiliriz. Bu yüzden bu tür kaynakların kullanımında son derece bilinçli ve dikkatli olmak zorundayız.

Başlıca enerji kaynaklarımız; elektrik, su, güneş, kömür ve petroldür. Bu enerji kaynaklarından elektriği kendimiz üretiyoruz. Güneş ışığından ve sularımızdan doğal enerji olarak yararlanıyoruz.Yalnız petrol ülkemizde yeterince çıkmadığı için petrolün yarısını dışarıdan alıyoruz. Son yıllarda kömür rezervlerimizin azalması sebebi ile onu da dışarıdan ithal etmeye başladık. Bütün bu enerji alımları, ekonomimiz için ağır bir yüktür. Dış satım gelirimizin büyük bir bölümü petrol alımına harcanıyor. bu yazımızda enerji haftası şiirleri okuyup yazabilirsiniz Ulusal ekonomimizin düzelmesi için enerjiyi tutumlu kullanmak zorundayız. Enerjinin yetersizliği, üretimin düşmesini, yurt ekonomisini ve günlük yaşantımızı etkilemektedir.

Enerjide tutum, kazanacağımız en güzel davranışların başında gelir. Milletçe daha güçlü olmamızı sağlar. Çağdaş uygarlık yolunda hızla ilerlememizi gerçekleştirir. Medeni dünyada saygınlığımız artar. Bir damla petrolün boşa harcanması, bir parça kömürün fazla kullanılması, bir küçük ampulün boşa yanması boşa damlayan birer damladır. Bu damlaların kısa zamanda göl olacağını,savurganlık gölü olacağını unutmayalım.

Enerji tasarrufu ile ilgili bazı örnekleri şu şekilde sıralayabiliriz;

- Evimizde boşa yanan lambaları söndürmeyi unutmayalım.
- Bozuk musluklarımızı onaralım.
- Suyumuzun boşa akmasını önleyelim.
- İzlemediğimiz program süresince televizyonu ve radyoyu kapatalım.
- Kışın pencere yalıtımlarına daha çok özen gösterelim.
- Enerji tasarrufu konusunda öğrendiklerimizi, dinlediklerimizi ömür boyu uygulayalım.

Enerji Tasarrufu İle İlgili Kompozisyon örnekleri uzun ve kısa, Enerji Tasarrufu Kompozisyon

Enerji hayatımızı devam ettirmemiz için ihtiyaç duyduğumuz temel güçtür. en güzel enerji haftası ile ilgili şiirler burada. Enerji olmadan yaşamımızı devam ettirebilmemiz mümkün değildir. Enerji ihtiyaçlarımızı elde etmek için tükettiğimiz çeşitli varlıkları harekete geçiren temel güçtür.

Enerji denildiğinde sadece bu olmasa da hepimizin aklına elektrik denir. Bu dünyada bulunan kaynaklar sınırsız değildir. Hepsinin bir limiti vardır ve bu kaynakları gereksiz yere kullanmak bir gün gelecek yaşamımızı olumsuz yönde etkileyecektir. Evde veya ev dışındaki mekanlarda bu enerji kaynaklarını gereksiz yere kullanmamak gerekir. Boşa yanan bir lambayı kapatmak ya da televizyon veya bilgisayarımızı boş yere çalıştırmamak enerji tasarrufu yapmamızı sağlar. Boş yere tüketilen enerji başta küresel ısınma olmak üzere çevreye birçok zarar verir. Boşa akıtılan bir su, kapanmayan bir lamba, ihtiyaçtan fazla kullanılan kaynaklar boş yere enerji tüketimi demektir. Günlük hayatımızda kullanmamız gereken enerji miktarını en aza indirerek hem çevreye hem de dolaylı olarak sağlığımıza kötülük yapmamış oluruz.

Boş yere tüketilen enerji çevremize olduğu kadar maddi olarak cebimize de zarar verir. Saydığımız etkenler yıllık olarak hesaplandığında karşımıza dudak uçuklatan rakamlar çıkar. Bu da bizim için maddi kayıplar demektir. Bizim uğradığımız maddi kayıplar aynı zamanda ülkemizi de zarara uğratır. Bu da milli servete verilen zarardır. Bugün dünya üzerinde kullanılan enerjinin elbette ki bir sonu vardır. Bunlar boş yere kullanıldığında kaynaklar bir gün tükenecek ve dünya yaşanmaz bir yer haline gelecektir. Bu nedenle günlük hayatımızda enerji tasarrufuna önem verilmeli böylece hem kendimizi hem de dünyamızı israftan korumalıyız.  İsraf her zaman ve herkes içi hoş olamayan bir davranıştır.

EN GÜZEL ENERJİ TASARRUFU HAFTASI ŞİİRLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
^#*★◆★ ★○? 1 yıl önce

Ggoısg28ens6

Misafir Avatar
Yıldız yıldırım 2 yıl önce

Hiç güzel değil şiir yazdım uzun uzun yazılar çıktı

Misafir Avatar
Ahmet 2 yıl önce

Fgruieko

Acaba Portakal Suyu İçmek ne kadar doğru
İnanç, şöyle konuştu: "Potasyum, folat, B1, B2, B6 vitaminleri ve çeşitli mineralleri içeren portakal...

Haberi Oku