2016 Şubat Öğretmen Atamaları Tahmini Branş Kadro Kontenjan Dağılımı Nabi Avcı - 02 Nisan Cumartesi 2016 Karayazı Haber Merkezi

2016 Şubat öğretmen atamasını bekleyen binlerce öğretmen adayı var, peki bu yıl onlara umut olacak mı ? 2016 Şubat öğretmen ataması tahmini branş kadro dağılımı işte sizlerle..

Bakan avcı, şu anda Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen ihtiyacına olarak ise, "Mevcut koşullarda, yani sınıf mevcutlarımız aynı, derslik sayılarımız bu düzeyde kaldığı sürece, derslik sayısı derken şu anda inşaatı devam eden dersliklerimizi de hesaba katarak yaptığımız projeksiyonlara göre, bizim 95 bin 624 öğretmene ihtiyacımız var." dedi.

TVNET’in canlı yayın konuğu olan Sayın Bakanımız Nabi Avcı’nın Şubat ataması ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Biz bu sene şunu yapmayı öngörüyoruz, şubat ayında atama yaptıktan sonra öğretmenlerimizi hemen görev yerlerine göndermeyip, ya bulundukları yerde ya da atandıkları yerde mart ayından itibaren, mart, nisan, mayıs, haziran ayında o ildeki en kıdemli öğretmenlerle birlikte derse sokacağız.'' dedi.


Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı,  Avcı, öğretmenlerin görev yerlerine gitmeyeceğine yönelik spekülasyonlar yapılmasına rağmen, "37 bin öğretmen atamasından önce, atamaların yüzde 70'inin Doğu ve Güneydoğu'ya atanacağını açıklamıştık. O zaman medyada spekülasyon yapıldı, 'Bu şartlar altında öğretmenler gitmez, aileler göndermezler' gibi. Atanan 26 bin küsur öğretmenin içinde sadece 40 öğretmenimiz görevinin başına gidemedi. Bunların büyük bir kısmı da ya askerlik ya sağlık sorunu olduğu için ya da sağlık sorunu olan bir yakını olduğu için, makul, meşru mazeretleri sebebiyle gidemedi. Onun dışında hepsi gitti." ifadelerini kullandı.

 


Veriler 15 Eylül 2015 tarihinde yapılan 37.000 öğretmen atamasına oranlama yapılarak 20.000 öğretmen ataması olması halinde ortaya çıkacak rakamlardır.
 

 

Eylül ayında 37 bin atama yapılmasına rağmen öğretmen açığı kapanmıyor. Öğretmen açığın kapanması için öğretmenler Şubat ayında 40 bin atama daha yapılmasını talep ediyor. 15 Eylül 2015 tarihinde 37 bin öğretmenin ataması yapıldı. Atama sonuçları saat : 11.00'da atama.meb.gov.tr adresinden yayınlandı. 2015 Eylül Öğretmen Ataması öncesi 37 bin öğretmen alımı için belirlenen branşlara göre kontenjan dağılımı da açıklandı! 37 bin öğretmen ataması için başvurular 4 Eylül'de başvuruları alındı. Hayali atanıp öğretmen olmak isteyen öğretmen adaylarının heyecanlı bekleyişi 15 Eylül 2015 Salı Günü sona erdi. 37 bin öğretmen atanma sevinci yaşadı.

Avcı, “Her branşta bu son atamalardan sonra ve muhtemel emeklilik öngörülerini de hesaba katarak hangi branşta hangi ilde ne kadar ihtiyacımız var, onu değerlendireceğiz, onların değerlendirilmesine şimdiden başladık zaten. Kanunla olduğu için Bütçe Kanununda kadro konması gerekiyor. Ama bizim geçen yıldan 47 bin tahsis edilen, ama Maliye Bakanlığı’ndan 37 bininin kullanımına izin verilen kadrolar nedeniyle elimizde Şubat’ta kullanabileceğimiz inşallah bir 10 bin kadro var, ama bunun üzerinde olacak, yani onu şimdiden söyleyebilirim, 10 binin üzerinde… Atama bekleyen adaylarımızı da memnun edecek bir ölçekte bir atama yapacağız.” dedi. Avcı, “Öğrenciyle ilişki nasıl kurulur, öğrencinin sorularına ne zaman nasıl tepki gösterilir, nasıl cevap verilir, bir ders ön hazırlığı nasıl yapılır, sınav nasıl hazırlanır, öğrencinin öğrenip öğrenmedi, hangi konuyu ne kadar öğrendiği nasıl denetlenir gibi bir öğretmen için olmazsa olmaz temel becerileri iş üzerinde tecrübeli öğretmenlerin yayında 4 ay boyunca bu hizmet içi eğitim sürecinde kazanmalarını öngörüyoruz, bunun üzerinde bir çalışmamız var. Dolayısıyla, Şubat atamasıyla atanacak olan öğretmenlerimizi hemen atandıkları ile gönder yerine önce böyle bir ön eğitimden geçirmek, yaz tatilinde de, ondan sonra yaz tatili başlıyor, yaz tatilinde de yine diğer öğretmenlerimizle o yaz tatilinde yaptığımız meslek içi eğitimlere onları da dahil etmek, hatta o yöreleri tanımalarını sağlayacak ön bilgilendirmeleri, hangi yabancı deyimde söylersek oryantasyon çalışmalarını yapmak. Hatta, ana dili Kürtçe olan çocuklarımıza eğitim verecek olan öğretmenlerimize en azından gittikleri okuldaki ana dili Kürtçe olan, Türkçeyi çok bilmeyen veya hiç bilmeyen çocuklarımızla hemen diyalog kurabilecek kadar temel bazı kalıp cümleleri öğrenecekleri bir hizmet içi eğitimden de geçirmek, böylece onları gittikleri yerde daha hazırlıklı olarak, daha donanımlı olarak sınıflara sokmak, amacımız bu, bunun için de bir çalışma yapıyoruz şimdi.” dedi.   Avcı, “Bizim geçen sene şubat ayında atama yapmaktan çekinmemizin nedeni şuydu, 45 gün içinde göreve başlama şartı var, üstüne raporlar vs. kullanıldığında bir yarı yıl bitiyor. Biz bu sene şunu yapmayı öngörüyoruz, şubat ayında atama yaptıktan sonra öğretmenlerimizi hemen görev yerlerine göndermeyip, ya bulundukları yerde ya da atandıkları yerde mart ayından itibaren, mart, nisan, mayıs, haziran ayında o ildeki en kıdemli öğretmenlerle birlikte derse sokacağız.'' dedi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Eğitimde gerçekten çok ciddi mesafeler aldık, fakat hatırlayın askeri dönemde, Kenan Evren’in sözünün kanun olduğu dönemde yapılamadığı için dershanelerin dönüşümü projesine başladığımızda ‘Asker bile kapatamadı, nerede bunlar kapatacak’ dendi. Suhulet içinde, patırtı etmeden, gürültü etmeden bu dönüşüm sürecini tamamladık. Okullarımızda takviye kursları açtık. Eğitim altyapısı tüm göstergelerde en az ikiye katlandı. Fatih Projesinde çok önemli mesafeler alındı. Öğretmen atamalarıyla ilgili olarak beyannamede de 66. Sayfada şubat atamaları için sözümüz var, onu da gerçekleştireceğiz. Cumhuriyet tarihinin en çok öğretmen atamış Bakanıyım. Şuanda görev yapan her iki öğretmenden biri bizim dönemimizde atandı. Bu dönemde atanan öğretmen de bize nasip oldu. Türkiye’nin istikrarlı bir hükümete ihtiyacı var. Bir maceraya katiyen tahammülü yok” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ''Şubat'ta öğretmen ataması olacak. Kadro tahsisi kanunla yapılıyor. Kadro tahsisi yapıldıktan sonra Maliye Bakanlığı'ndan kullanım izni gerekiyor. Son atamalardan sonra her branşta emeklilik öngörülerini de hesaba katarak hangi branşta ne kadar öğretmene ihtiyacımız var bunu görmemiz gerekiyor. Geçen yıldan 47 bin kadro bizim için kadro tahsis edilmişti fakat bunun 37 bini için Maliye'den izin almıştık. Şubat ayında kullanabileceğimiz 10 bin kadro var. Ama Şubat'ta 10 binin üzerinde atama yapacağız. Şubat'ta atama yapmaktan daha önce kaçınıyorduk. Şimdi bunu şu şekilde çözmeyi düşünüyoruz. Şubat'ta atama yaptıktan sonra öğretmenlerimizi hemen görev yerlerine göndermeyeceğiz. Bulundukları ilde veya tercihe bağlı olarak kıdemli öğretmenlerle birlikte derse girecekler. Eylül ayında sınıflarına gidince daha donanımlı daha hazırlıklı olacaklar.''dedi.
4 Ekim 2015 tarihinde açıklanan AK Parti Seçim Beyannamesi 2016 Şubat ayında öğretmen ataması bekleyen binlerce atanamayan öğretmen için çok önemli bir gündü. Peki 2016 Şubat Öğretmen Ataması Olacak Mı? AK Parti Seçim Beyannamesi'nde atanamayan öğretmenleri ilgilendiren o önemli açıklama geldi. 

Sizce 2016 Şubat Öğretmen Atama Kontenjanları Dağılımı Nasıl Olmalı Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Rehber Öğretmenim 4 yıl önce

Pdrye şubatta 3000 atama istiyoruz!!

Misafir Avatar
PDRmağdur 4 yıl önce

en az 2300

Misafir Avatar
RESSİM 4 yıl önce

en az 1000 atama

Misafir Avatar
TÜRKÇE 4 yıl önce

3000

Misafir Avatar
TÜRKÇE 4 yıl önce

3000

Misafir Avatar
BİLİŞİM 4 yıl önce

bilişim neden güncellenmiyor,önü neden açılmıyor.19 bölüme 700 kadro diye tahmin edliyor. biraz 2000 atama veri̇n ne olur ?

Misafir Avatar
metal 4 yıl önce

metal teknolojisi en az 100 kontenjan verilmelidir.

Misafir Avatar
Metal Teknolojisi 4 yıl önce

teknik branşlarda her branşa en az 100 kadro verilmelidir. türkiyede üretim gücü her geçen yıl kat be kat azalıyorken sanayı ve endüstride kalifiye eleman artarken işsizlik artarken neden hala ısrarla endüstri meslek liseleri arka plana atılır. anlayamıyorum. sanıyorum bu ülkede sadece namaz kılınırsa şayet tüm ekonomi felan hepsi düzelecek. Allah günahlarımızı affetsin.

YGS LYS Üniversite Taban Puanları 2016 Üniversite...
Sınavları YGS LYS Üniversite Taban Puanları 2016 Üniversite Başarı Sıralaması-Pazaryolu Haber Merkezi...

Haberi Oku