Bedelli Askerlik Yasası ne zaman Çıkacak 2015 Başvuru Formu E-Devlet Yaş Sınırı Kaç Olacak - 02 Nisan Cumartesi 2016 Köprüköy Haber Merkezi

Bedelli Askerlik Yasası ne zaman Çıkacak 2015 Başvuru Formu E-Devlet Yaş Sınırı Kaç Olacak

 Bedelli ve dövizle askerlikle ilgili düzenlemeleri içeren Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

Yasanın kapsamı Başbakan Erdoğan'ın açıkladığından farklı belirlendi. Yaş sınırı değişti, 1982 doğumluların tamamı bedelli askerlikten faydalanma hakkı kazandı.

Yasanın Meclis'ten çıktığı haliyle bedelli askerlikten 31 Aralık 2011 itibariyle (bu tarih dahil.

Yasa yürürlüğe girdiği tarihte fiili askerlik hizmetine başlamış olanlar yasadan faydalanamayacak.

Başvuru Yapmak İçin Tıklayınız.

Dövizle askerlik

Dövizle askerlik yapacaklar da 21 günlük temel askerlik eğitime tabi tutulmayacak, fakat askerlik hizmetini yapmış sayılacak.

Yasa yürürlüğe girmeden önce dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuranlar da son düzenlemeden yararlanacak ve temel askerlik hükümlerine tabi tutulmayacak.

Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önce temel askerlik eğitimini süresi içinde yapmadıkları gerekçesiyle dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkarılanlardan, belirtilen yararlanma şartlarını taşıdıklarını ve bu kanunla değiştirilmeden önceki miktarları süresi içinde ödediklerini konsolosluklara müracaatla belgelendirenler, muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Bu kişiler hakkında da askerlik hizmetini yerine getirmedikleri için idari ve adli soruşturma ile kovuşturma yapılmayacak, başlatılmış olanlar sona erdirilecek.

Başvuru süresi altı ay

Yeni yasaya göre bedelli askerlik yaş sınırı kaç lira faydalanmak için başvuru süresi altı ay oldu.

Başvuruda bulunanlar, ödeyecekleri parayı ya başvuru sırasında defaten ya da yarısını başvuru sırasında diğer yarısını ise başvuru tarihinden itibaren altı ay içinde ödeyecek.

Önemli noktalar

Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önce, askerliğe elverişli olmadıklarına karar verilenler ve bu nedenle askerlik hizmetinden muaf tutulanlar da yaş sınırı aranmaksızın bu düzenlemeden yararlanacak. Bundan yararlanmak için yine altı ay içinde başvurulması gerekiyor. Bedelli askerlik e-devlet başvuru formu

Bu kanundan yararlanan yükümlüler hakkında saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmayacak, başlatılmış olanlar sona erdirilecek.

Bedelli yasası Meclis'te dün gece geç saatlere kadar görüşüldü. Görüşmelerde Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) vicdani retçilere askerlik yerine kamu hizmeti önerisi reddedildi. (YY)

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

YGS LYS Üniversite Taban Puanları 2016 Üniversite...
Sınavları YGS LYS Üniversite Taban Puanları 2016 Üniversite Başarı Sıralaması-Pazaryolu Haber Merkezi...

Haberi Oku